SCHI

Schiorii Coronei Braşov au cucerit medalii la Cupa „CSS Baia Sprie”

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 21 ianuarie 2022

Schiorii Coronei Braşov au evoluat, la Baia Mare, în primul concurs al anului, organizat de CSS Baia Sprie. Competiţia s-a desfăşurat între 17 şi 19 ianuarie pe pârtia de schi a Complexului Turist Şuior Maramureş şi a reunit la start aproape 200 de sportivi de la 20 cluburi.
Probele competiţiei au fost Slalom şi Slalom uriaş, iar categoriile de sportivi participanţi au fost U14, U16 şi U21, precum şi schiori în afara concursului (HC).
Reprezentanţii Coronei Braşov au reuşit să obţină clasări meritorii şi şi-au verificat nivelul de pregătire înaintea celorlalte cupe care vor urma şi a campionatelor naţionale de la începutul lunii martie.
Sportiva Coronei, Paska Mikolt, a obţinut prima poziţie la slalom uriaş la categoria U14 (F). Fratele ei, Zsolt Paska, s-a situat pe locul 3 la aceeaşi probă, însă la o categorie diferită de vârstă, U16 (M). La aceeaşi probă de slalom uriaş, Luca Pastorcici (U14) a obţinut locul 2, Horaţiu Ionescu (U14) locul 5, iar Luca Drăghici (U16) locul 4.
La slalom, Luca Pastorcici (U14) s-a clasat pe cea de-a treia poziţie, iar Val Băran (Juniori) a urcat pe podium (locul 2).
Restul sportivilor Coronei au ocupat locuri în primele 10 poziţii la categoriile U14 şi U16.
„Sportivii noştri au avut evoluţii excelente, chiar dacă unele dintre ele au fost umbrite de greşeli cauzate de emoţiile debutului în sezonul competiţional. Ţinuta competiţiei a fost una înaltă, dată de o organizare foarte bună şi de nivelul ridicat de pregătire al sportivilor aflaţi la start. Îi felicit pe toţi schiorii noştri şi aşteptăm rezultate cât mai bune la concursurile care vor urma”, a declarat Emilian Focşeneanu, antrenor coordonator la secţia de schi alpin a Coronei Braşov.
Sportivii prezenţi la Cupa CSŞ Baia Sprie sunt antrenaţi de Emilian Focşeneanu şi Bogdan Barbu.