Editia 8170 - 25 apr 11:49

Ziua în care ai noștri au râs de noi

Autor: Dan NEACªA

Publicat la 15 mai 2012

FC Brașov- Steaua București 1-2 (0-2) Stadion “Silviu Ploieșteanu”. Teren, bun, puțin alunecos.Timp rece, ploios. Spectatori: 6000. Au înscris: Pedro Moutinho (47)/ Novac Martinovici (14), Raul Rusescu (18-pen

Ziua în care ai noștri  au râs de noi FC Brașov- Steaua București 1-2 (0-2) Stadion “Silviu Ploieșteanu”. Teren, bun, puțin alunecos.Timp rece, ploios. Spectatori: 6000. Au înscris: Pedro Moutinho (47)/ Novac Martinovici (14), Raul Rusescu (18-pen.). FC Brașov: Mario Felguieras - Javier Velaios (71 Raul Ciupe), Lucian Munteanu, Ricardo Machado, Cristi Ionescu-Nuno Viveiros, Alex.Mateiu (46 Atilla Hadnagy), Vasile Olariu, David Distefano (50 Mauro Alonso), Davide Dias-Pedro Moutinho. Antrenor: Ionuț Badea. Steaua: Ciprian Tătărușanu - Novac Martinovici, Valentin Iliev (65 Florin Gardoș), Geraldo Alves, Iasmin Latovlevici-Vlad Chiricheș, Alex.Bourceanu-Alex Chipciu, Tibi Bălan (52 Leandro Tatu), Cristi Tănase-Raul Rusescu (79 Ștefan Nikolic). Antrenor: Mihai Stoichiță. Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad). Asistenți: Aurel Oniță, Sebastian Stoianof (Constanța ). Cartonașe galbene: Cr.Ionescu (45), Hadnagy (79)/Bălan (31), Gardoș (69), Tatu (77), Nikolici (90). De șapte ani nu mai bătuse Steaua la Brașov, de pe vremea când Dorinel Munteanu a marcat pentru trei puncte și un nou titlu pentru echipa din Ghencea. Aproape 6000 de suflete s-au pus la dispoziția frigului și a ploii pentru a-și vedea echipa favorită care luase șase puncte din șase în ultimele două etape și reușise salvarea de la retrogradare în urma acestor rezultate. Dar mândria de a încurca Steaua nu a ținut decât un sfert de ceas, de fapt nici atât, doar 14 minute. La un banal corner, “galacticul” Velayos s-a făcut că îl marchează pe Martinovici, deși între noi fie vorba, nu ar fi reușit nici dacă ar fi vrut, la diferența de talie dintre ei. În fine, fotbalistul-pugilist, aluzie la întâmplarea cu suporterul caftit de Marti pe terenul din Ploiești, a trimis cu capul pentru 0-1, spre ușurarea tuturor celor care știau de pocinog. Peste patru minute, L.Munteanu, care în urma acestui meci și-a pierdut stima noastră, a pus piedică unui stelist în careu și Rusescu a marcat din penalty, deși Felgueiras era să dejoace planul, 0-2 (18). Nu mai ținem minte de când Brașovul nu a mai luat două goluri în patru minute, mai ales “acasă”. Dar ce vreți, vorba e vorbă, “parole d`honneur”. Și s-a intrat la cabine 0-2, deși Steaua în nemernicia ei părea nesătulă și tot presa careul galbenilor. În pauză, toată lumea destinsă, bine dispusă, glume cu Gigi și vorbe mieroase de la Meme despre echipa noastră, “ce jucători, ce calitate, câtă organizare...”, în fine, vrăjeli ieftine servite calde. La reluare, Iliev a ținut morțiș să reanimeze meciul și a făcut o gafă pentru care în liceu, pe vremea noastră nu mai prindeai echipa clasei două trimestre. Pedro Moutinho l-a executat pe Tătărușanu și la 1-2 mai că era ca publicul să “halească” gălușca. Focul de paie s-a stins firesc, repede și în tribune a continuat “caterinca” alternată cu huiduielile. Finalul meciului a adus emoții pe ambele bănci. În minutul 89 L.Munteanu a vrut să se ferească la un balon în careul Stelei, însă acesta șugubăț, parcă a vrut să-l pedepsească și l-a lovit în călcâi de unde era să ricoșeze în poarta lui “Tătă”. Să fi egalat Brașovul la acea fază, să te ții circ pe urmă cinci minute. Ce mai contează, Steaua e în continuare în lupta pentru titlu, Brașovul s-a salvat și băieții și-au luat în ziua premergătoare jocului primele după victoriile cu Sibiu și Mioveni. Restul e statistică, istorie, uitare... “Se putea mai mult dacă eram mai organizați” La finalul meciului antrenorul Ionuț Badea a declarat că elevii săi puteau să obțină cel puțin un punct în partida cu Steaua: ”Din păcate nu am reușit să realizăm ceace ne-am propus. Au fost două reprize diferite. În prima parte am făcut două erori din care s-a făcut repede 2-0. În repriza secundă am revenit,am intrat în joc,dar din păcate nu am putut mai mult. Am avut și ocazii mari, dar dacă ratezi esti pedepsit. Dacă aveam mai multă organizare cred că puteam mai mult. Nu mai avem emoții în vederea retrogradării dar chiar și așa imaginea trebuie să o menținem bună,astfel că le cer băieților să rămână concentrați până la final”. D.V.