Curs BNR
1 EUR = 4.9633 RON
1 USD = 4.6099 RON
1 GBP = 5.7790 RON
1 XAU = 293.6078 RON
1 AED = 1.2551 RON
1 AUD = 3.0571 RON
1 BGN = 2.5377 RON
1 BRL = 0.9193 RON
1 CAD = 3.4361 RON
1 CHF = 5.0913 RON
1 CNY = 0.6530 RON
1 CZK = 0.2096 RON
1 DKK = 0.6664 RON
1 EGP = 0.1492 RON
1 HUF = 1.3373 RON
1 INR = 0.0560 RON
1 JPY = 3.3216 RON
1 KRW = 0.3544 RON
1 MDL = 0.2599 RON
1 MXN = 0.2633 RON
1 NOK = 0.4201 RON
1 NZD = 2.8134 RON
1 PLN = 1.1016 RON
1 RSD = 0.0423 RON
1 RUB = 0.0570 RON
1 SEK = 0.4302 RON
1 TRY = 0.2210 RON
1 UAH = 0.1248 RON
1 XDR = 6.1524 RON
1 ZAR = 0.2365 RON
Publicat la 26 mai 2023
De Înălţarea Domnului, în România sunt cinstiţi în fiecare an eroii care şi-au dat viaţa pentru neam şi patrie. Instituţia Prefectului Braşov a organizat în această zi un ceremonial militar şi religios la care au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale şi câteva zeci de braşoveni. Festivităţile au fost organizate, aşa cum a devenit o tradiţie în ultimii ani, în Piaţa Unirii.
„În fiecare an, în această zi de praznic împărătesc al Înălţării Domnului, organizăm ceremonia de cinstire a memoriei eroilor noştri care s-au jertfit pe câmpul de onoare, precum şi a celor care au fost martirizaţi în închisori şi lagăre pentru împlinirea aspiraţiilor naţionale, pentru libertate, dreptate, credinţa strămoşească şi pentru dăinuirea patriei. Se poate spune că, aşa cum Mântuitorul a pus dragostea Sa de oameni mai presus de fiinţa Sa pământeană, jertfindu-se pentru noi, eroii pe care îi cinstim astăzi au pus dragostea de neam şi ţară mai presus de propriile vieţi. Să ne plecăm frunţile cu adânc respect, să aducem un omagiu acestor eroi şi să rostim o rugăciune pentru ei”, a declarat Cătălin Văsii, prefectul judeţului.
„O dublă sărbătoare: Înălţarea Domnului, o sărbătoare extrem de importantă a creştinătăţii, şi, de asemeni, Ziua Eroilor. Este momentul în care ne aducem aminte de toţi cei care, în decursul istoriei neamului românesc, au luptat pentru o ţară care să fie bine reprezentată în Europa şi în lume”, a fost mesajul transmis de Adrian Veştea, preşedintele Consiliului Judeţean Braşov.
„De ziua Înălţării Domnului se cuvine să cinstim memoria celor care au pus mai presus decât viaţa proprie interesul public, libertatea noastră, a tuturor şi România, ca stat independent şi suveran. Le mulţumim tuturor, deopotrivă, militari aflaţi în serviciul public, dar şi civili, pentru sacrificial suprem pe care l-au dat pentru România, pentru a avea o ţară lliberă şi pentru a fi liberi astăzi, în secolul XXI”, a spus şi Allen Coliban, primarul Braşovului.
Oficialităţile au participat la oficierea serviciului religios şi au depus coroane de flori la Cimitirul Eroilor Revoluţiei din 1989. Ceremonii similare au avut loc la Monumentul Eroilor din Bartolomeu şi la Cimitirul Militar Şprenghi.
Ideea a fi onoraţi toţi cei care au căzut pe câmpul de luptă, prin îngrijirea mormintelor şi întreţinerea operelor comemorative de război dedicate acestora, a apărut pentru prima dată în Tratatul de la Versailles, semnat în 1919 între beligeranţii Primului Război Mondial. România a devenit primul stat care a consfinţit comemorarea eroilor străini, alături de cei naţionali.
nu este nici un comentariu
Un grup de copii adus din Brașov i-au cântat lui Iohannis „O lume minunată”, într-o comună din Sibiu. Momentul a avut loc joi, 25 mai, în plină grevă a profesorilor[...]
2023-05-26 citeste mai multConstruită recent, zona Avantgarden – Bartolomeu din Braşov ar putea avea în viitor şi un parc. Proiectul este într-o fază incipientă, municipalitatea braşoveană lansând[...]
2023-05-26 citeste mai multFoto: 25 mai 2023 – Protestul de la Bucureşti Greva în învăţământ continuă, astăzi, 26 mai, pentru dascălii care au decis să intre în această formă de[...]
2023-05-26 citeste mai multOctavian Ioan Pârlea este unul dintre braşovenii care studiază vioara, în prezent, la Academiei Regale de Muzică din Londra, la clasa lui Remus Azoiţei. Este ultimul an şi deja a fost[...]
2023-05-26 citeste mai multPrimăria Brașov a obținut joi, 25 mai, avizul Comisiei de circulație a municipiului Brașov pentru parcul fotovoltaic, un proiect finanțat prin Programul Operațional Infrastructură Mare[...]
2023-05-26 citeste mai mult
Adaugă un comentariu