Curs BNR

1 EUR = 4.7218 RON

1 USD = 4.2434 RON

1 GBP = 5.2941 RON

1 XAU = 194.6143 RON

1 AED = 1.1552 RON

1 AUD = 2.9577 RON

1 BGN = 2.4142 RON

1 BRL = 1.1247 RON

1 CAD = 3.2319 RON

1 CHF = 4.2986 RON

1 CNY = 0.6172 RON

1 CZK = 0.1852 RON

1 DKK = 0.6325 RON

1 EGP = 0.2556 RON

1 HUF = 1.4518 RON

1 INR = 0.0615 RON

1 JPY = 3.9255 RON

1 KRW = 0.3591 RON

1 MDL = 0.2415 RON

1 MXN = 0.2225 RON

1 NOK = 0.4901 RON

1 NZD = 2.8374 RON

1 PLN = 1.1104 RON

1 RSD = 0.0401 RON

1 RUB = 0.0673 RON

1 SEK = 0.4492 RON

1 TRY = 0.7418 RON

1 UAH = 0.1664 RON

1 XDR = 5.8479 RON

1 ZAR = 0.3042 RON

Editia 7304 - 01 oct 04:00

FOTBAL – LIGA 2

Ziua barajelor: Slobozia, Slatina şi Recea au reuşit să promoveze

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 11 august 2020

Derby-ul băimărean, decis la lovituri de departajare

Ziua barajelor: Slobozia, Slatina şi Recea au reuşit să promoveze

Returul barajelor de promovare în Liga 2 au oferit şi ultimele 3 echipe promovate. Unirea Slobozia şi CSM Slatina au trecut fără emoţii de Mostiştea Ulmu şi Progresul Spartac, în timp ce duelul ACS Comuna Recea - Minaur Baia Mare a fost tranşat după loviturile de departajare, notează gsp.ro.
După 2-0 în tur contra celor de la Mostiştea Ulmu, Unirea Slobozia a repetat scorul şi pe teren propriu, datorită lui Constantin Toma, care a reuşit o „dublă”.
Formaţia din Slobozia a mai evoluat în liga secundă între 1989-1993 şi 2012-2015. Cea mai bună performanţă din istorie a fost un loc 3 în Liga 2 obţinut (sezonul 2013-2014).
CSM Slatina a urmat-o pe Unirea, respectând acelaşi scenariu. Oltenii au trecut de Progresul Spartac în ambele manşe cu scorul de 1-0. La retur, golul decisiv a fost reuşit de Marian Manea (65). Îngheţarea campionatului din Liga 3 a prins-o pe Slatina pe locul secund al Seriei a 3-a, la egalitate de puncte cu liderul Progresul. Echipa antrenată de Mihai Ianovschi îşi dispută meciurile de pe teren propriu pe arena „1 Mai”, care are o capacitate de 12.000 de locuri.
A fost tensiune doar în cazul meciului Comuna Recea - Minaur Baia Mare. După 1-2 pentru băimăreni în tur, Comuna Recea a egalat situaţia în urma primelor 90 de minute pe teren propriu. Confruntarea a intrat în prelungiri şi a fost decisă la loviturile de la 11 metri. Batin, cel care înscrisese pentru oaspeţi, a ratat de la punctul cu var, astfel că echipa pregătită de Ciprian Danciu, fostul mijlocaş de la Rocar, Dinamo şi FC Universitatea Craiova, a obţinut promovarea în Liga 2, mai scrie sursa citată.
ACS Fotbal Comuna Recea era liderul în Seria 5 din Liga 3, la două puncte peste Baia Mare. Clubul din Maramureş îşi dispută meciurile de acasă pe arena „Recea Central” (1.000 de scaune).
Amintim că FC U Craiova 1948 şi Aerostar Bacău şi-au asigurat deja promovarea în Liga 2, încă din luna mai, datorită distanţei mari pe care o aveau în clasament faţă de urmăritoare.
Noul sezon din eşalonul secund ar urma să înceapă pe 29 august, cu 23 de echipe la start.
Slobozia revine în Liga 2 după victorii pe linie.

S-au stabilit şi echipele care „urcă” din „judeţ”
Duminică după-amiază au fost programate ultimele partide de la barajul pentru Liga 3.
Au obţinut promovarea ACS Bradu Borca (NT), CS Dante Botoşani (BT), CSM Satu Mare (SM), Progresul Şomcuta Mare (MM), CS Unirea Ungheni 2018 (MS), CSM Corona Braşov (BV), ACS Progresul Ezeriş (CS), ACS Voinţa Budeasa (AG), CSO Petrolul Potcoava (OT), ACSM Olteniţa (CL), CSA Steaua Bucureşti (B), ACS Sportul Chişcani (BR), CS Gloria Albeşti (CT), în timp ce CS Avântul Periam (TM) aşteaptă decizia Comisiei de Disciplină pentru a evolua în sezonul viitor al Ligii 3.

Rezultatele mini-turneelor pentru L3
Regiunea 1 – Grupa A – Stadion Municipal (Vaslui)

CS Unirea Mirceşti (IS) – ACS Bradu Borca (NT) – 1-8 (1-7)
CSO Siretul Dolhasca (SV) – CS Unirea Mirceşti (IS) – 1-1 (0-0), 3-2 la penalty-uri
ACS Bradu Borca (NT) – CSO Siretul Dolhasca (SV) – 3-0 (2-0)
Clasament: 1. ACS Bradu Borca 6p (11-1), 2. CSO Siretul Dolhasca 1p (1-4), 3. CS Unirea Mirceşti 1p (2-9)
Regiunea 1 – Grupa B – Stadion CFR (Paşcani)
CS Sporting Juniorul Vaslui (VS) –  CS Dante Botoşani (BT) – 1-2 (1-0)
AFCS Viitorul Curiţa (BC) – CS Sporting Juniorul Vaslui (VS) – 0-3 (0-1)
CS Dante Botoşani (BT) – AFCS Viitorul Curiţa (BC) – 2-0 (0-0)
Clasament: 1. CS Dante Botoşani 6p (4-1), 2. CS Sporting Juniorul Vaslui 3p (4-2), 3. AFCS Viitorul Curiţa 0p (0-5)
Regiunea 2 – Grupa A – Stadion Municipal (Zalău)
CSM Satu Mare (SM) – ACS FC Someşul Dej (CJ) – 0-0, 3-5 la penalty-uri
ACS CAO 1910 Oradea (BH) – CSM Satu Mare (SM) – 1-3 (0-1)
ACS FC Someşul Dej (CJ)- ACS CAO 1910 Oradea (BH) – 1-2 (1-0)
Clasament: 1. CSM Satu Mare 4p (3-1), 2. ACS CAO 1910 Oradea 3p (3-4), 3. ACS FC Someşul Dej 1p (1-2)
Regiunea 2 – Grupa B – Stadion Olimpia (Satu Mare)
Progresul Şomcuta Mare (MM) – CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei (SJ) – 2-0 (0-0)
Judeţul Bistriţa-Năsăud nu a avut reprezentantă.
Clasament: 1. Progresul Şomcuta Mare 3p (2-0), 2. CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei 0p (0-2)
Regiunea 3 – Grupa A – Stadion Tineretului (Braşov)
ACS Sepsi OSK Sfântul Gheorghe II (CV) – CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – 0-2 (0-0)
CS Măgura Cisnădie (SB) – ACS Sepsi OSK Sfântul Gheorghe II (CV) – 4-0 (3-0)
CS Unirea Ungheni 2018 (MS) – CS Măgura Cisnădie (SB) – 6-1 (2-0)
Clasament: 1. CS Unirea Ungheni 2018 6p (8-1), 2. CS Măgura Cisnădie 3p (5-6), 3. ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe 2 0p (0-6)
Regiunea 3 – Grupa B – Stadion Central (Ungheni)
CSM Corona Braşov (BV) –  CS Gheorgheni (HR) – 16-0 (8-0)
CS Ocna Mureş (AB) – CSM Corona Braşov (BV) – 0-5 (0-2)
CS Gheorgheni (HR) – CS Ocna Mureş (AB) – 1-9 (0-5)
Clasament: 1. CSM Corona Braşov 6p (21-0), 2. CS Ocna Mureş 3p (9-6), 3. CS Gheorgheni 0p (1-25)
Regiunea 4 – Grupa A – Stadion Michael Klein (Hunedoara)
CS Victoria Zăbrani (AR) – ACS Progresul Ezeriş (CS) – 1-1, 1-2 la penalty-uri
ACS Ştiinţa Turceni (GJ) – CS Victoria Zăbrani (AR) – 3-1 (1-0)
ACS Progresul Ezeriş (CS) – ACS Ştiinţa Turceni (GJ) – 3-0 (1-0)
Clasament: 1. ACS Progresul Ezeriş 4p (4-1), 2. ACS Ştiinţa Turceni 3p (3-4), 3. CS Victoria Zăbrani 1p (2-4)
Regiunea 4 – Grupa B – Stadion Voinţa (Lupac)
CS Avântul Periam (TM) – CSM Jiul Petroşani (HD) – nu s-a disputat.
Judeţul Mehedinţi nu a avut reprezentantă.
*Echipa promovată va fi stabilită în urma deciziei Comisiei de Disciplină.
Regiunea 5 – Grupa A – Stadion Municipal (Râmnicu Vâlcea)
ACS Unirea Tricolor Dăbuleni (DJ) – ACS Voinţa Budeasa (AG) – 0-4 (0-1)
ACS Roberto Ziduri (DB) – ACS Unirea Tricolor Dăbuleni (DJ) – 4-0 (3-0)
ACS Voinţa Budeasa (AG) – ACS Roberto Ziduri (DB) – 3-0 (2-0)
Clasament: 1. ACS Voinţa Budeasa 6p (7-0), 2. ACS Roberto Ziduri 3p (4-3), 3. ACS Unirea Tricolor Dăbuleni 0p (0-8)
Regiunea 5 – Grupa B – Stadion Comunal (Valea Ursului)
CSO Petrolul Potcoava (OT) – ACS Minerul Costeşti (VL) – 3-0, rezultat stabilit în urma deciziei Comisiei de Disciplină.
Judeţul Teleorman nu a avut reprezentantă.
Clasament: 1. CSO Petrolul Potcoava 3p (3-0), 2. ACS Minerul Costeşti 0p (0-3)
Regiunea 6 – Grupa A – Stadion Gloria (Buzău)
ACSM Olteniţa (CL) – ACS Viitorul Domneşti (IF) – 1-0 (1-0)
CSO Plopeni (PH) – ACSM Olteniţa (CL) – 2-2 (0-1); 2-4 la penalty-uri
ACS Viitorul Domneşti (IF) – CSO Plopeni (PH) – 0-1 (0-0)
Clasament: 1. ACSM Olteniţa 4p (3-2), 2. CSO Plopeni 4p (3-2), 3. ACS Viitorul Domneşti 0p (0-2)
Regiunea 6 – Grupa B – Stadion Vasile Enache (Modelu)
CSA Steaua Bucureşti (B) – CS Argeşul Mihăileşti 2009 (GR) – 8-1 (2-1)
AS FC Bărăganul Ciulniţa (IL) – CSA Steaua Bucureşti (B) – 0-6 (0-5)
CS Argeşul Mihăileşti 2009 (GR) – AS FC Bărăganul Ciulniţa (IL) – nu s-a disputat.
Clasament: 1. CSA Steaua Bucureşti 6p (14-1), 2. AS FC Bărăganul Ciulniţa 0p (0-6), 3. CS Argeşul Mihăileşti 2009 0p (1-8)
Regiunea 7 – Grupa A – Stadion Muncipal (Râmnicu Sărat)
CSL Victoria Gugeşti (VN) – CS Avântul Valea Mărului (GL) – 1-2 (0-1)
ACS Sportul Chişcani (BR) – CSL Victoria Gugeşti (VN) – 4-3 (2-1)
CS Avântul Valea Mărului (GL) – ACS Sportul Chişcani (BR) – 0-0 (0-0), 5-4 la penalty-uri
Clasament: 1. ACS Sportul Chiscani 4p (4-3), 2. CS Avântul Valea Mărului 4p (2-1), 3. CSL Victoria Gugeşti 0p (4-6)
Regiunea 7 Grupa B – Stadion Oţelul (Galaţi)
CS Gloria Albeşti (CT)  – CSM Râmnicu Sărat (BZ) – 0-0, 4-3 la penalty-uri
Judeţul Tulcea nu a avut reprezentantă.
Clasament: 1. CS Gloria Albeşti 1p (0-0), 2. CSM Râmnicu Sărat 1p (0-0)

 

+0 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie

banner promotionalbanner promotionalbanner promotional