Editia 8171 - 26 apr 09:50

Zece medalii pentru brașoveni

Publicat la 14 octombrie 2010

În sala Sporturilor din Arad s-au desfășurat campionatele naționale de Judo pentru seniori, la care au participat și 17 sportivi de la C.S. Dinamo Brașov

În sala Sporturilor din Arad s-au desfășurat campionatele naționale de Judo pentru seniori, la care au participat și 17 sportivi de la C.S. Dinamo Brașov. Un lot valoros care a adunat la final 10 medalii din care 4 medalii de aur, 2 de argint și 4 de bronz. Zestrea ar fi putut fi mai mare dacă trei dintre sportivi clubului nu ar fi fost accidentați. Este vorba de Remus Lazăr campionul ediției precedente la 60 kg., Ștefan Bichișan pretendent la titlul categoriei 73 kg. și Bogdan Bărbulescu la categoria 90 kg. Rezultatele obținute de dinamoviștii de sub Tâmpa Categoria 60 Kg: medalie de aur pentru Amado Lazea (junior U 20), care în finală l-a învins pe Florin Hârleț (Steaua- Petrom), cu toate că în meciul anterior s-a accidentat în dispută câștigată cu Remus Hirițeanu (Poli Iași), luxându-și mâna; Categoria 73 kg: medalie de argint pentru Adrian Daroczi (U 20) care pierde în finală cu fostul brașovean Costel Dănculea (Liberty) la penalizări. Surpriza categoriei a fost aceea că multiplul campion dinamovist Dan Fâșie a pierdut din primul tur la Adrian Moga (Liberty); Categoria 81 kg: medalie de argint pentru Cristian Bodârlău, campionul ediției trecute care de data aceasta a pierdut în finală la Marian Hallasz (Liberty). La această categorie s-a mai obținut și o medalie de bronz prin Vasile Cojoc care pierde la finalistul Marian Hallasz. Un alt brașovean Raul Hanciuță pierde la intrare în finală, fiind învins de Cristian Bodârlău, și ocupă locul 5. Categoria 90 kg: medalie de aur pentru Valentin Radu care în finală l-a învins la ipon pe fostul dinamovist Abraham Elod (Judo Club Harghita). Categoria 100 kg: medalie de aur pentru Daniel Brața care în finală l-a învins pe Daniel Matei (Liberty).La aceiași categorie s-a obținut și o medalie de bronz prin Cristian Stanciu învins de Mihai Dorobanțu (LPS Slatina). Categoria +100 kg: medalie de bronz pentru Valerică Perdivară care pierde la Daniel Natea (Șoimii Sibiu). Brașoveanul Valerică Perdivară la cei 40 de ani ai săi este la ora actuală cel mai în vârstă judokan din țară, sportiv care la această vârstă face încă performanță la nivel național. Categoria Open: medalie de aur pentru Daniel Brata care l-a învins în finală pe Vlăduț Simionescu. La aceiași categorie Cristian Bodârlău a cucerit medalia de bronz învingându-l pe finalistul categoriei 100 kg. Daniel Matei, producând una din surprizele competiției. În perioada următoare judokanii dinamoviști vor avea o bogată activitate internațională. Între 22 și 25 octombrie frații Lazea la categoria 60 kg. vor participa la Campionatele Mondiale U 20 din Maroc. Între 20-21 noiembrie la Sarajevo (Bosnia), trei sportivi brașoveni, Cristian Bodârlău, Radu Valentin și Cristian Stanciu vor evolua la Campionatele Europene U 23. Doi dintre cei mai valoroși judokani, Daniel Brata și Dan Fâșie vor participa la un circuit internațional de Grand Prix-uri, la Rotterdam (Olanda), Suan (Coreea de Sud) în China și Japonia.