Zărnești – Râșnov, derby spectacol în playoff-ul C5

Autor: George ALDEA

Publicat la 03 aprilie 2024

În playout, SR și Tărlungeni au început cu înfrâgeri în deplasare

Meci spectacol la Zărnești, unde Olimpic a primit vizita „vecinei” Olimpic Cetate Râșnov, în prima etapă din playoff-ul Ligii a 3-a. Băieții lui Mihai Stere s-au impus cu 4-3 (3-0), cu goluri semnate de Marinescu (11, 86), Gavrilă (28-penalty) și Berloiu (33 – penalty), pentru trupa lui Lucian Petre marcând Ghiță (59), Drugă (77 – penalty) și Ivan (90+3 – penalty). În celălalt meci din playoff-ul Seriei a 5-a, ACS Kids Tâmp  pierdut pe terenul lui AFC Câmpulung Muscel, scor 2-1 (1-0). Au marcat Dumitrescu (18) și Stănici (85) pentru argeșeni, respectiv Moldovan (56) pentru formația lui LIviu Negoiță.

În playout, ambele echipe brașovene au pierdut în deplasare. Vineri, AFC Odorheiu Secuiesc a învins-o pe SR Brașov, scor 3-1 (2-0). Harghitenii lui Lucian Nicolau au început tare și s-au deprins la 2-0 după doar 21 de minute (Raul  Găvîrliță 8 și Csongor  Simo 21), scrie monitorulexpres.ro. „Stegarii” au revenit în joc după golul marcat de Brian Lemac în minutul 53, dar gazdele au refăcut rapid avantajul de două goluri în minutul 65 cu golul marcat de Antal Barna. De asemenea, Ciucaș Tărlungeni a debutat în playout cu o înfrângere, 3-0 (2-0) pe terenul lui KSE Târgu Secuiesc. Golurile victoriei echipei antrenate de brașoveanul Călin Moldovan au fost marcate de Alpar Gergely (29), Nimrod Ketesdi (41) și Janos Botorok (90+4). În celălalt joc al playout-ului C5, Viitorul Curița s-a impus cu 20 la Sfântu Gheorghe în fața lui Sepsi OSK II.