FOTBAL – LIGA 1

Volunari aproape salvată, Hermannstadt tremură

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 31 mai 2021

FC Voluntari n-a avut mari probleme cu divizionara secundă Dunărea Călăraşi în turul barajului pentru Liga 1. Chiar dacă au fost conduşi, ilfovenii au câştigat cu 2-1 şi au ratat o sumedenie de ocazii. Vlad şi Betancor au ratat primele ocazii pentru Voluntari, iar Dunărea a dat replica în minutul 23, când mingea lui Alami a trecut razant pe lângă bară. Divizionara secundă a deschis surprinzător scorul în minutul 31, prin Kanda, şi se prefigura o surpriză. Nu a fost însă cazul, pentru că Voluntari şi-a impus jocul, a mai ratat o ocazie, iar apoi a egalat, prin Jefte Betancor, care a mai avut ocazie în prelungirile primei reprize. În partea secundă, ilfovenii au ratat pe bandă rulantă, dar Began a fost „îngerul păzitor” din poarta Dunării. Echipa lui Ciobotariu a lovit şi transversala, în minutul 49, iar Jefte şi Angelov au ratat în aceeaşi fază. După alte trei ocazii ale ilfovenilor, a venit şi al doilea lor gol, care a fost reuşit de Alexandru Vlad, cu o lovitură liberă executată perfect. CS Mioveni şi Hermannstadt au terminat manşa tur a barajului la egalitate, scor 0-0.  Deşi au lipsit golurile, în timpul întâlnirii dintre CS Mioveni şi FC Hermannstadt au existat câteva ocazii notabile, precum şutul trimis de Daniel Toma de la 30 de metri sau momentul în care Mayoral a pătruns spectaculos în careul celor de la Mioveni, i-a centrat lui Yazalde, dar jucătorul portughez nu a reuşit să trimită balonul în poarta lui Iustin. Returul va avea loc pe 2 iunie (Mioveni – Hermannstadt), respective pe 3 iunie (Voluntari – Călăraşi).