Editia 8171 - 26 apr 14:28

VOLEI JUVENIL: LPS Brașov, campioană județeană a liceelor

Autor: Dan VINTILÃ

Publicat la 29 mai 2012

Sala Colegiului Național Informatică din Brașov a găzduit recent turneul final al campionatului judetean de volei al liceelor, ediția 2011/2012, în organizarea Asociației Județene de Volei și a Direcției Sport și Tineret Brașov

Sala Colegiului Național Informatică din Brașov a găzduit recent turneul final al campionatului judetean de volei al liceelor, ediția 2011/2012, în organizarea Asociației Județene de Volei și a Direcției Sport și Tineret Brașov. La turneu au participat 6 formații de fete și 8 de băieți: C.N. Informatică Grigore Moisil, Liceul cu Program Sportiv, C.N. Aprily Lajos, CN Dr. Ioan Meșotă, Colegiul Tehnic Remus Răduleț, Liceul Teoretic Nicolae Titulescu, C.N. Economic Andrei Bârseanu toate din Brașov, Liceul Teoretic Mihail Săulescu Predeal și Liceul Teoretic Codlea. Cele două titluri, la fete și la băieți, au fost cucerite de echipele Liceului cu Program Sportiv. Finala la fete a fost disputată de L.P.S. Brașov și Liceul Teoretic Codlea, victoria revenind primeia, 2-1. Campioana județeană a folosit următoarea echipă: Andreea Onofrei, Andreea Mihăilă, Oana Girloiu, Andreea Păcuraru, Andreea Negraru, Roberta Constantin, Nicoleta Lungu, Nicoleta Gheorma, Alexandra Mureșan. Antrenor: prof. Dorel Burlacu În finala mică, C.N. Informatică a dispus de CN Dr. Ioan Meșotă cu 2-1. Finala la băieți a fost câștigată de L.P.S. Brașov care a învins C.N. Informatică Gr.Moisil cu 2-1, iar echipa campioană a avut următoarea componență :Robert Apostoaie, Alexandru Fekete, Daniel Drob, Rareș Munteanu, Sebastian Pătruț, Marius Lupu, Florin Luca, Cătălin Stăneasa. Antrenor-prof.: Monica Petrașcu. Finala mică a fost câștigată de Liceul Mihail Săulescu Predeal care a dispus de C.N.Andrei Bârseanu cu 2-1. Finaliștii au primit diplome și cupe.