LIGA 1

Visul frumos continuă pentru trei, din cele patru promovate!

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 31 iulie 2013

Runda secundă a primei ligi la fotbal a confirmat evoluţia bună a trei dintre echipele promovate, ACS Poli, Săgeata şi Botoşani, toate aflate în sextetul campionatului, fără înfrângere. Cea de-a patra, Corona Braşov, deţine ultimul loc, după ce a pierdut ambele confruntări. Echipa de pe „Carpaţi” este singura echipă care nu a reuşit încă să înscrie vreun gol, a primit în schimb patru, fiind în acest top, după Viitorul, echipa cu cele mai multe goluri primite. Meciul etapei poate fi considerat cel din Gruia în care campioana de acum doi ani a suferit una din marile umilinţe după ce a încasat 10 cartonaşe galbene  şi 3 roşii! Spre cinstea lor, cei rămaşi au salvat onoarea şi un punct pentru CFR. Pe Naţional Arena, pe un teren degradat, dinamoviştii au reuşit după patru ani de secetă să învingă formaţia vasluiană cu 2-0, păstrând calmul momentan la echipă.  Considerat derbyul etapei, disputa de pe „Ilie Oană” dintre două dintre echipele ce vor evolua joi în Europa League s-a încheiat la egalitate, 1-1 după ce petrolistul Gicu Grozav şi-a permis să rateze un penalti în ultimul minut. Meciul tineretului, Rapid - Viitorul,  s-a încheiat nedecis, 1-1 iar tânărul Dorin Rotariu  cu o zi înainte de aniversarea majoratului a decis soarta lui Dinamo , victorioasă în faţa Vasluiului, „câinii” fiind la meciul 1850 din palmaresul primei ligi. „Stegarii” nu au reuşit nici de data aceasta să-şi treacă în cont cele trei puncte puse în joc remizând în minutele de prelungire. Se vede treaba că înlocuitorii lui Velajos, Viveiros, Munteanu sau Batin încă nu s-au „aclimatizat” la Braşov. „Oţelarii” au preluat conducerea clasamentului după ce au învins, ca şi în prima rundă în ultimele minute ale jocului, dintr-un penalti transformat tot de Marquinhos.

Din datele rundei
În cele 8 partide disputate (meciul Astra -Steaua a fost amânat), gazdele şi-au trecut în cont  3 victorii iar oaspetii una singură (Botoşanii la Mediaş). S-au înscris 21 de goluri (o medie de 2,625 goluri/meci), superioară mediei din prima etapă. Numărul avertismentelor au crescut de la 40 în prima rundă, la 56, meciul din Gruia înclinând balanţa. Este un adevărat record în materie. În acelaşi timp, un alt record este cel al cartonaşelor roşii, 7 din care gazdele prin CFR au avurt trei,(Florin Costea, Mario Felguieras, ambii pentru cumul de avertismente şi Ciprian Deac, direct). Corona, după cele două cartonaşe rosii în prima rundă a mai fost gratulată cu încă unul, primit de Horia Popa  pentru atac dur în min, 83. Un caz mai puţin uzitat a fost situaţia eliminării lui Borza de la U Cluj , care a văzut roşu  după ce a efectuat schimbarea, dar a fost eliminat pentru atitudine nesportivă. În ultima fracţiune a meciului a fost eliminat şi Ousman NDoye de la Năvodari pentru atac dur. Afluenta spectatorilor a scăzut de la 50 700 în prima rundă la 27 184 în a doua, dar în numai în 8 partide disputate.

18. Corona Braşov       2 0 0 2 0-4 0
Etapa viitoare: vineri 2 august, Universitatea Cluj - Ceahlăul Piatra Neamţ. Sâmbătă 3 august: FC Botoşani - Săgeata Năvodari, Steaua Bucureşti- Rapid Bucureşti. Duminică 4 august, Corona Braşov - Astra Giurgiu (19:00 - Digi 1), Petrolul Ploieşti - FC Braşov (21:00-Dolce Sport), Pandurii Tg.Jiu-Otelul Galaţi. Luni 5 august, ACS Poli Timişoara - Gaz Metan Mediaş, Viitorul Constanţa - Dinamo Bucureşti, FC Vaslui-CFR Cluj.