TENIS

„Visul american” s-a oprit în sferturi

Autor: George ALDEA

Publicat la 07 sepembrie 2023

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea (foto), favorită 30, a fost eliminată, în noaptea de marţi spre miercuri, în sferturile de finală ale US Open, ultimul grand slam al anului.
Sorana a fost învinsă de a 10-a favorită, sportiva cehă Karolina Muchova, scor 6-0, 6-3.
Muchova a început în forţă primul set şi după două break-uri şi 10 minute conducea cu 3-0. Game-ul al patrulea a fost unul maraton, de peste 19 minute, în care Sorana a avut nouă şanse de break, însă în cele din urmă s-a impus tot Muchova.
Deşi Sorana nu a jucat rău, nivelul Karolinei Muchova a fost incredibil şi cehoaica a câştigat primul set cu 6-0, după 43 de minute.
După două mingii de break salvate, Sorana a reuşit să câştige primul game al meciului cihiar la debutul setului 2. După 10 încercări eşuate, Sorana a reuşit mult aşteptatul break în setul doi. Însă Muchova a făcut rapid reabreak şi apoi şi-a valorificat serviciul la zero şi scorul a devenit 2-2.
Apoi fiecare jucătoare şi-a făcut serviciul, însă Muchova a reuşit din nou un break şi în cele din urmă, după patru game-uri consecutive câştigate, s-a impus cu scorul de 6-3. Meciul a durat o oră şi 37 de minute.
„Un meci dificil, cred că în seara asta Karolina a jucat foarte bine, din cele cinci întâlniri în seara asta cred că a produs cel mai bun tenis. Cred că scorul este destul de dur pentru ceea ce s-a jucat, am avut foarte multe mingi de break în primul set, foarte multe oportunităţi pe care nu le-am fructificat... La 3-0 un game lung, apoi la 4-0, 40-15 pe serviciul meu, cred eu că dacă acolo intram din nou în joc, să fac un 3-2, probabil că lucrurile ar fi stat altfel. Per total însă în seara asta cred că a jucat mai bine decât mine, merită victoria şi a reuşit să vină cu soluţii la toate planurile mele şi, din nou, un meci nu atât de dur cum o spune scorul. Cred că a venit astăzi şi a jucat cel mai bun tenis al ei. Eu nu am jucat atât de rău, însă nu am fost decisivă în momentele importante, mingile de atac nu le-am fructificat şi, normal, acolo s-a înclinat balanţa”, a declarat Sorana Cîrstea, potrivit Eurosport.
La meciul Soranei Cîrstea cu Karolina Muchova, în tribunele arenei Arthur Ashe s-au aflat şi actriţa Emma Watson, celebră pentru rolul Hermione din seria Harry Potter, care a stat alături de nu mai puţin celebra Anna Wintour, redactor-şef al revistei Vogue.
De asemenea, a fost prezent şi Darren Cahill, fostul antrenor al Simonei Halep.
Pentru prezenţa în sferturi, Cîrstea şi-a asigurat un premiu de 455.000 de dolari şi 430 de puncte WTA.
Pentru Sorana Cîrstea a fost prima prezenţă în sferturi la US Open şi a doua prezenţă în această fază la un grand slam, după Roland Garros 2009. În 2009, ea a fost învinsă în sferturi la French Open de Samantha Stosur, scor 6-1, 6-3.

Pe lângă Muchova, Sorana a avut de furcă şi cu sexy arbitra Marijana Veljovic
Pe lângă iureşul adversarei, Sorana a avut de suportat şi câteva reproşuri din partea arbitrei de scaun, care i-au stricat şi mai mult starea de spirit. După ce Cîrstea a protestat
într-o pauză de odihnă, Veljovic nu s-a abţinut să nu îi facă şi ea reproşuri lui „Sori”. Sârboaica i-a transmis sportivei noastre că îi oferă prea puţine secunde între puncte adversarei, iar Sorana a părut foarte enervată de cuvintele arbitrei. Marijana Veljovic, arbitra cu care s-a certat Sorana Cîrstea la US Open, a devenit populară datorită asemănării fizice cu Jennifer Lopez. Cunoscută şi pentru duritatea de care dă dovadă în timpul meciurilor, sârboaica i-a impresionat pe fani atunci când a avut curajul să îl sancţioneze pe marele Roger Federer la Australian Open.

Foto 1: Foto: Simon Bruty/USTA