Rapid Bucureşti  -  Unirea Tărlungeni  0-1 (0-1)
Rapid: Drăghia - I.Voicu, Alex. Iacob, Săndulescu (67 Ciolacu), Vasile- Doman, Selagea (21 Vali Negru), Pancu, Martin (54 Alex Coman)- Alex. Ioniţă- Lukanovici. Antrenor, Viorel Moldovan.
Unirea: Florin Iacob- Vlăsceanu, Şerban, Barbu, Dumbravă- Marcăş, Iaru- Enceanu (62 Lta), Liviu Niculaie (90 Al.Neculai), Sorin Marin- Elek (90+2 Postolache). Antrenor, Laszlo Balint.
Arbitru: Robert Avram (Piteşti).
Asistenţi: Cristian Pătraşcu (Craiova), Bogdan Terente (Bacău).
Cartonaşe galbene: Pancu, Săndulescu, Alex.Iacob, N.Vasile, Voicu / Vlăsceanu, Dumbravă, Lita, Elek.

În ultimul meci al sezonului, Unirea Tărlungeni s-a deplasat la Ploieşti, unde pe stadionul Astra  a susţinut returul partidei cu principala favorită la promovare din prima serie, Rapid Bucureşti. Antrenorul Laszlo Balint  nu i-a putut folosi pe Sergiu Brujan şi Nicolaie Cristea, două piese importante în angrenajul echipei, suspendaţi pentru cumul de avertismente. Prin poziţia din clasament, Unirea era un outsider, considerată echipă fără pretenţii, iar rezultatul nu era trecut la calculele pentru faza doua a întrecerii, cele două echipe făcând parte din zone diferite.
Elevii lui Laszlo Balint au început meciul sus, în terenul gazdelor fără să se considere din start victime sigure. Evoluând cu mult aplomb, Elek  scăpat spre poarta adversaă şi din 10 metri a trimis în transversală. Acelaşi atacant al Unirii, cinci minute mai târziu a scăpat din nou singur cu Drăghia, dar Săndulescu l-a faultat din spate. Arbitru debutant în liga secundă, piteşteanul Robert Avram s-a speriat şi în loc să acorde cartonaşul roşu şi penalty, l-a „gratulat” pe atacantul Unirii cu cartonaş galben pentru simulare! Uniriştii se menţin în atac şi Enceanu a fost blocat în ultimul moment (20). Sănduleac a continuat să evolueze dur  şi numai în minutul 26 a primit cartonaş galben. Sorin Marin a primit un balon de pe flancul stâng şi din 7 metri a trimis cu capul în plasă, cu toată opoziţia lui Drăghia, 0-1 (30)! La reluare, partida s-a mai liniştit, rapidiştii nu au avut replică, au avut unele acţiuni şterse, fără periculozitate pentru poarta apărată de Florin Iacob (66 şi 78). Marcăş a scăpat singur spre poarta lui Drăghia,  l-a lobat şi a înscris pentru 0-2 dar golul a fost anulat eronat pentru un ofsaid inexistent! Pe final de meci, rapidiştii fortează pe atac, au avut câteva acţiuni mai consistente, dar a ieşit la rampă tânărul portar al Unirii, Florin Iacob, care a blocat incredibil acţiunea lui Pancu de la 5 metri (89) şi apoi în al doilea minut al prelungirilor la şutul din careu a lui Lukanovici. O victorie pe deplin meritată, cu toată opoziţia unui arbitru care s-a speriat de rezultat, unul ce a adus Unirii Tărlungeni, victoria de ziua Unirii.

Cel mai bun joc din deplasare
Antrenorul Laszlo Balint era după joc aceeaşi persoană sobră, nu s-a entuziasmat, dar a considerat că jucătorii au respectat indicaţiile primite şi au făcut cel mai bun joc din deplasare. „Chiar dacă nu am avut la  dispoziţie toţi jucătorii care au evoluat mai mult, fără Tatarciuc, Brujan şi Cristea am avut o evoluţie deosebită, jucătorii nu s-au pierdut în faţa mai experimentaţilor adversari, având curaj chiar şi după ce au avut avantaj după golul lui Sorin Marin. Ne dorim să rămânem cu capul pe umeri pentru că după o vacantă lungă pe care o vom lua după 15 decembrie, vom începe campionatul pe 15 martie, primele două etape avându-le libere. Vom căuta ca în inter-sezon să facem unele completări acolo unde se impun.”