Editia 8166 - 19 apr 15:33

Victorii la scor cu Galațiul

Autor: Sorin ÞÎRCÃ

Publicat la 23 februarie 2012

Hocheiștii de la Corona s-au temut de partida cu Dunărea Galați după ce moldovenii au învins Steaua pe malul Dunării iar Corona a învins greu, cu 5-3, pe Progym Gheorgheni

Victorii la scor cu Galațiul Hocheiștii de la Corona s-au temut de partida cu Dunărea Galați după ce moldovenii au învins Steaua pe malul Dunării iar Corona a învins greu, cu 5-3, pe Progym Gheorgheni. Realitatea din teren a fost însă cu totul alta. După un început ceva mai timid, Corona a reușit să intre la vestiare cu un avantaj de două goluri în partida de marți seara. Repriza secundă avea să se constituie într-un dezastru pentru hocheiștii pregătiți de Marius Trandafir. După un gol înscris în primul minut de Peter Barinka, furia gazdelor s-a dezlănțuit între minutele 10 și 15, când Corona a marcat de nu mai puțin de 7 ori! Cu un avantaj de 10 goluri după 40 de minute, brașovenii nu s-au oprit nici în ultima parte, când au marcat de încă 5 ori. La final s-a înregistrat cea mai mare diferență de scor din play-off, 15-0 pentru Corona. Peter Barinka a marcat 4 goluri, Zoltan Pal și Zsolt Balint câte 2, Milan Varga, Csanad Fodor, Attila Borsos, Robert Peter, Zsombor Antal, Levente Lorincz și Casey Bartzen câte un gol. Partida a doua dintre cele două echipe s-a jucat miercuri la prânz. Dată fiind ora, doar două-trei sute de spectatori au fost prezenți în tribune, însă au avut parte de încă un spectacol oferit de favoriți. După prima repriză, era deja 4-0 pentru Corona. Următoarele două reprize au fost câștigate cu același scor de gazde, 5-0, astfel că la final tabela arăta 14-0 pentru Corona. Marcatori: Milan Varga, Zsombor Antal, Peter Barinka și Richard Filip câte 2, Zoltan Pal, Levente Lorincz, Attila Imecs, Tibor Basilidesz, Zsolt Balint și Csaba Nagy câte un gol. Corona are 3 victorii din tot atâtea partide și va juca la Galați următoarele două meciuri. Pe primul loc este Steaua, cu 5 victorii, însă bucureștenii au pierdut un meci cu Dunărea Galați și riscă chiar să nu prindă semifinala, dacă vor mai pierde o dată cu moldovenii. Antrenorul gălățenilor, Marius Trandafir, a recunoscut că nu a pus mare accent pe partida cu Corona. „Față de meciul cu Steaua, am avut câțiva titulari care au lipsit, printre care și portarul. În plus, noi evoluăm cu doar 10 jucători și ne este greu să ținem ritmul”, a precizat tehnicianul de la Dunăre. „În primul meci ne-a ieșit totul, acțiuni colective, pregătite la antrenamente, sau acțiuni individuale. Sunt sigur că vom rămâne în continuare concentrați și vom obține victoriile așteptate”, a precizat Antal Elod, secundul Coronei. „Chiar dacă am câștigat la scoruri atât de mari, am comis și destule greșeli. Rolul meu este să elimin aceste greșeli și să îi motivez pe băieți înaintea fiecărei partide. Ne va fi foarte greu să trecem de Steaua, dar ne dorim să jucăm finala și chiar să luăm titlul”, a arătat și „principalul” Andrej Rajcak.