FOTBAL

Victorie superbă în debutul la Euro 2024!

Autor: George ALDEA

Publicat la 18 iunie 2024

România – Ucraina 3-0, „tricolorii” iau deja o opţiune pentru calificarea în optimi

Naţionala de fotbal a României a debutat cu o victorie superbă la Campionatul European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania, 3-0 (1-0) cu Ucraina, luni, pe Football Arena din Munchen, în Grupa E.
Golurile acestei victorii au fost marcate de Nicolae Stanciu (minutul 29), care a şutat năprasnic direct în vinclul porţii apărate de Andriy Lunin, Răzvan Marin (minutul 53) şi Denis Drăguş (minutul 57).
În primele minute ale duelului de pe Allianz Arena, jucătorii României au apărut crispaţi de presiunea rezultatului, astfel că Ucraina a fost echipa care a ţinut mai mult de minge şi şi-a creat mai multe situaţii periculoase la poarta apărată de Florin Niţă (36 de ani).
Însă, odată cu trecerea timpului, „tricolorii” au părut mai dezinvolţi şi au reuşit să dea primul şut pe poartă al partidei în minutul 8, prin Florinel Coman. Însă, şutul acestuia a fost parat fără probleme de Lunin. În minutul 29, Nicolae Stanciu a şutat năprasnic în poarta lui Lunin şi a deschis scorul. În minutul 54, România a dat lovitura şi a marcat pentru 2-0 prin Răzvan Marin, care a şutat din prima puternic, pe jos, direct în plasa adversă. 3 minute mai târziu, elevii lui Edi Iordănescu au făcut şah-mat defensiva adversă şi au marcat pentru 3-0, după un raid al lui Dennis Man şi o centrare a acestuia pentru Denis Drăguş în faţa porţii, care doar a împins mingea în plasă.
Până la finalul partidei, ucrainenii şi-au mai creat două ocazii importante (în minutul 84, când Mudryk a şutat puţin peste poarta lui Niţă şi în minutul 90+2, când Roman Yaremchuk a trimis în transversală dintr-un lob), însă acestea nu au fost suficiente pentru ca Ucraina să obţină ceva din acest meci şi de a-i fura României cele 3 puncte.
Victoria cu Ucraina a fost a doua din istoria României la EURO, turneu la care ţara noastră a participat la 6 ediţii, cu tot cu cea actuală din Germania. Prima victorie şi cea care a fost unica vreme de 24 de ani a fost cea cu Anglia, scor 3-2, obţinută pe 20 iunie la ediţia din 2000, în faza grupelor.
Per total, recordul ţării noastre în cele 17 meciuri jucate la EURO este de două victorii, cinci remize şi zece înfrângeri.