Victorie şi calificare fără dubii în compania campioanei Slovaciei

Publicat la 25 noiembrie 2014

Corona Braşov  -  Iuventa Mihalovce 34-27 (18-12)
Sala sporturilor „D. P. Colibaşi”, spectatori, 1200.
Corona: Ana Maria Mârcă (Denisa Dedu) - Aurelia Brădeanu 8 goluri, Cristina Zamfir 5, Laura Chiper 5, Camelia Hotea 3, Adriana Ţăcălie 3, Mihaela Briscan 3, Oana Bondar 2, Nicoleta Dincă 2, Oana Pop-Apetrei 1, Andreea Pricopi 1, Daniela Raţiu 1, Marinela Burghel, Nicoleta Tudor. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Iuventa: Laura Trebikova, Anastasya Zykova- Taztijana Trebukova 6, Patricia Walingerova 6, Veronilka Habankova 5, Yulya Kucher 4, Terezia  Szollosiova 2, Terezya Szollosiova 2, Viktoria Krasko 1, Radislava Vergova 1, Martina Bacikova, Laura Geric, Mana Holesova, Olekssandra Krebs.
Arbitri: Tatjana Prastulo- Verna Todorovici (Bosnia).

Pentru a pune la respect din start campioana Slovaciei, Corona a început în forţă meciul  şi imediat după primele 10 minute de joc, avea un avans de 5 goluri, 7-2. A evoluat cu o apărare fermă şi peste numai 9 minute avea pe tabelă 13-6, iar la pauză conducea cu 18-12, fără să mai forţeze prea mult. Şi repriza secundă a fost la îndemâna braşovencelor, care au forţat şi mai mult desprinderea şi în min. 36 aveau deja 10 goluri avantaj (23-13).
Pe fondul unui moment de relaxare, slovacele înscriu de cinci ori consecutiv pentru ca pe final, elevele lui Bogdan Burcea să-şi ţină la diferenţă oaspetele şi să termine partida cu 34-27, un scor prea mic pentru evoluţia de ansamblu a rulmentistelor, care au ţinut la respect slovacele pe întreaga durata a meciului.

Burcea, mulţumit de calificare, dar şi de joc
Antrenorul principal al rulmentistelor, Bogdan Burcea, s-a declarat mulţumit nu numai de calificarea în faza optimilor de finală a celei de-a doua competiţii europene, dar şi de jocul prestat de braşovence: „Sunt extrem de fericit. Mi-am dorit foarte mult calificarea echipei pe care o pregătesc mai ales că ne-am dorit  foarte tare ca să încheiem anul  cu o calificare  în optimile Cupei EHF. Cred că scorul putea fi mai mare  dar au fost câteva oscilaţii în jocul nostru. A fost un meci mai uşor decât ne aşteptam după tot ce am tras în Slovacia. Scorul putea fi mai mare. Venim după o perioadă  extrem de obositoare, dar fetele au fost remarcabile şi au  trecut peste ea foarte bine. Sper ca toate fetele care vor merge la lot  să se refacă şi să reprezinte România  aşa cum trebuie la Campionatul European din Ungaria-Croaţia”.