Publicat la 04 noiembrie 2013

FCM Târgovişte - Civitas Făgăraş
2-1 (1-1)
Au înscris: Popa (20), Dragnea (90+1) / Neamţu (13).
 Disputa ultimelor două clasate din seria a VI-a a fost una echilibrată, în care oaspetii au scăpat victoria cu trei minute înainte de final, atunci când s-a jucat dealtfel soarta partidei. Damian a scăpat singur cu portarul advers la 1-1 şi a ratat pentru ca ulterior gazdele să marcheze şi să câştige nesperat dupăp aspectul jocului. Meciul a început cu ocazia făgărăşenilor (6) prin Neamţu  pentru ca peste  7 minute acesta să se revanşeze şi să deschidă scorul. Peste trei minute gazdele sunt aproape de egalare, dar Maxim scoate în extremis de pe linia porţii. Egalarea s-a  produs totuşi (20) când Popa a ţâşnit din apărare şi din 10 metri a marcat pentru 1-1. În min. 45 asistentul a semnalizat eronat un aşa zis ofsaid,  inexstent, la golul înscris de Neamţu. La reluare, gazdele au început mai bine, Maxim s-a evidenţiat la lovitura de cap a lui Popa din 9 metri pentru ca pe contraatac, Colarez de aproape, să trimită pe lângă poartă. Soarta meciului s-a jucat în min. 87 după ratarea monumentală a lui Damian. Când totul părea că se duce spre o remiză, în primul minut de prelungire, la un corner, Neamţu a lovit greşit balonul, l-a preluat Dragnea şi a înscris golul victoriei gazdelor, producând o înfrângere nemeritată făgărăşenilor, care se îndepărtează la cinci puncte de plutonul seriei a VI-a.

Făgărăşenii înoată în ape tulburi
Ultima rundă a turului de campionat nu a produs surprize. Liderul din Piteşti şi-a trecut în cont cea de-a opta victorie şi conduce în continuare. În subsol făgărăşenii au rămas singuri care nu au obţinut vreo victorie, îndepărtându-se la cinci puncte de pluton.

Rezultatele complete ale rundei
 SCM Argeş Piteşti - Atletic Bradu 4-1 (2-1). Dulcea (25,80), Șerban (40- out), Albu (68)/ Ruţă (55); Avântul Reghin - FCM Câmpina 1-0 (0-0),  Gergely (80); Conpet Ploieşti – FC Păpăuţi 3-0 (1-0),  Abba (35), Ruptureanu (69.71);
FC Zagon - ACS Urban Titu şi Fortuna Poiana Câmpina -Chindia Târgovişte s-au disputat după închiderea ediţiei.
Pe primul loc în clasament se află echipa din Piteşti, cu 26 de puncte, urmată pe locul 2 de cea din Chindia cu 23, iar pe locul 3 cu 21 de puncte echipa din Zagon.
 Etapa viitoare, prima a returului, 8 noiembrie, ora14:  FCM Târgoviste - Avântul Reghin ( în tur 0-3), SCM Argeş Piteşlti - ACS Urban Titu (1-2, Civitas Făgăraş - Chindia Târgovişte (2-4), Conpet Ploieşti - FCM Câmpina (0-0), FC Zagon - FC Păpăuţi (2-0).