HANDBAL MASCULIN - DIVIZIA A

Victorie preţioasă pentru făgărăşeni

Publicat la 17 martie 2015

HCM Făgăraş - CSM Oradea 31-24 (14-11)
HCM Făgăraş: Adrian Şuteică (Radu Ivanov )- Ovidiul Pasăre 15 goluri, Bogdan Dincă 10, Eugen Frăţilă 3, Robert Voica 1, Claudiu Mânea 1, Răzvan Moldovan 1, Andrei Naghi, Paul Giurgiu, Mihai Blaga, Adrian Cerghit. Antrenor: Dumitru Opriş.

Formaţia tinerilor handbalişti făgărăşeni a avut o evoluţie remarcabilă în etapa a 18-a a eşalonului secund obţinând o victorie netă în compania unei foste echipe de ligă naţională, CSM Oradea. Făgărăşenii au fost permanent la conducerea partidei, le-a ieşit totul, pentru că au aplicat tot ceea ce au pregătit la antrenamente conducând cap-coadă. Între minutele 30 şi 44, făgărăşenii au primit numai două goluri şi au înscris de 10 ori, iar în minutul 46, conduceau cu 11 goluri, 25-14, moment în care s-a produs o relaxare, iar în teren au evoluat jucătorii care au jucat mai puţin. Formaţia braşoveană Rom Cri a pierdut în faţa mult mai experimentatei formaţii fostă de primă ligă, CSM Satu Mare.
Rezultatele complete ale rundei: Poli II Timişoara - Potaisa II Turda 39-23 (16-11), Unit Alba iulia - CSU Cluj 22-36 (10-15), Minaur II Baia Mare - Naţional Sighişoara 31-29 (18-12), Rom Cri Braşov - CSM Satu Mare 26-34 (11-23), HCM Sighişoara - Universitatea Craiova 38-33 (21-12), HC Sibiu - HC Adrian Petrea Reşiţa amânat.

x echipe penalizate

Etapa viitoare, 21 martie: Naţional Sighişoara - Potaisa Turda II, Rom Cri Braşov - Poli II Timişoara (în tur 27-26), CSM Satu Mare - HCM Făgăraş ( 28-30), CSM Oradea - HCM Sighişoara (41-30), Universitatea Craiova - Unit Alba Iulia (26-24), CSU Cluj - HC Si biu (34-31), HC A.Petrea Reşiţa - Minaur II Baia Mare (34-22).