Victorie prestigioasă în faţa bronzului olimpic

Sala Fonix  din Debrecen. Spectatori: 2000
România: Paula Ungureanu (Denisa Dedu) - Cristina Neagu 7, Valentina Ardean-Elisei 4, Laura Chiper 3, Aurelia Brădeanu 2, Adriana Ţăcăie 2, Aneta Pârvuţ 1, Gabriela Perianu 1, Giorgiana Ciuciulete 1, Florina  Chintoan 1, Cristina Zamfir, Dana Băbeanu, Oana Bondar, Crina Pintea. Antrenor : Gheorghe Tadici.
Spania: Gimenez Navaro (Temprana Fernandez) - Carmen Martin 6, Pinedo Saenz 5, Abaureea Pena 3, Cabral Barbosa 3, Margue Gonzalez 2, Elorza Eguilara 1, Aguielar Diaz, Gonzalez Ortega, Chavez Fernandez, Ibanez Fernandez, Nistal Nunez.
Arbitri: Bruno Brunovschi - Vladimir Kanda (Slovacia).

După meciul de infarct cu maghiarele pierdut pe final, România avea o singură şansă de a se clasa între primele opt echipe ale turneului final conform obiectivului pe care l-a avut la Europene de a obţine victoria în faţa formaţiei Spaniei, nimeni alta decât medaliata cu bronz la Jocurile Olimpice de la Londra. La fel de important meciul era şi pentru iberice, care cu o victorie puteau să fie propulsate pe locul secund al grupei care ducea la medalii.
După cum a decurs meciul în prima repriză nimeni nu se mai gândea ca spaniolele să piardă şansa din momentul în care la pauză aveau un avantaj de cinci goluri. Miracolul s-a produs, pentru că româncele au crezut până la final în şansa lor şi, în special, eroina acestui meci, Paula Ungureanu care a făcut minuni în poartă, Cristina Neagu (foto) care a perforat poarta lui Fernandez atunci când au fost momentele decisive.
În primele 10 minute, tricolorele au ţinut aproape, au fost şi la conducere după care a început suita de greşeli neforţate, greşeli elementare de începători, miza meciului spunându-şi cuvântul. S-a ajuns de la 5-5 din min.11, la 8-11 în min. 19, la 9-12 în min. 23 şi la 9-14 la pauză.
Bine motivate la pauză româncele încep în forţă meciul şi timp de opt minute înscriu de patru ori fără să primească gol. Paula Ungureanu se aruncă din bară în bară, pur şi simplu încuie poarta. La 12-14,  în min. 35, tânăra Denisa Dedu apără un 7 m la Lopez care dă şi mai mare curaj colegelor. În min. 45, scorul devine egal 16-16, iar cinci minute mai târziu româncele preiau conducerea  prin golul inepuizabilei Cristina Neagu. Imediat, Ungureanu apără un 7 m, la Pinedo. Spaniolele nu mai ştiu cum să arunce la poartă pentru a reveni. Din min. 56, când scorul arăta 19-18, româncele nu le-au mai permis nimic spaniolelor, pe teren româncele dominau categoric. Mika Brădeanu trimite o torpilă în min. 57 pentru 20-19, Neagu transformă un 7 m pentru 21-19, Paula are din nou o mână salvatoare în min. 59, iar Neagu vine cu un gol de trei diferenţă, 22-19. Golul fostei jucătoare a Rulmentului braşovean, Cabral Barbosa înscris în ultimile secvenţe nu a avut darul decât de a fi trecut în statistică.
Victoria deosebit de valoroasă a confirmat faptul că deşi la echipe tricoloră s-au efectuat unele schimbări de generaţii tineretul ne va ţine în viaţă printre marile valori mondiale.
Pentru tricolore urmează ca mâine, de la ora 17:00, să dispute ultimul meci din grupa principală în compania echipei Poloniei.