OLIMPIA CSU BRAŞOV – PHOENIX GALAŢI (19-21, 20-18, 22-17, 17-19)

Victorie pentru CSU Braşov în primul meci din „sferturi”

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 01 martie 2016

Deşi au început ezitant, „olimpicele” s-au impus în faţa lui Phoenix Galaţi după un final dramatic

Olimpia CSU Braşov a trecut aseară de Phoenix Galaţi în prima manşă a sferturilor de finală din Liga Naţională de baschet, luând astfel o opţiune serioasă pentru calificarea în semifinale.
„Olimpicele” au  început modest, cu o prestaţie mult sub ce au arătat în ultimele partide dinaintea pauzei prilejuite de meciurile echipelor naţionale, de multe ori defensiva cedând uşor atacurilor Galaţiului. Astfel, după primul sfert gălăţencele au condus cu 21-19, iar apoi au reuşit chiar să se desprindă la 10 puncte. Baschetbalistele antrenate de Dan Calancea au remontat însă până la pauză, când scorul a fost egal, 39-39. În continuare, braşovencele au mărit „turaţia” şi au trecut în avantaj, câştigând clar cel de-al treilea sfert. Finalul a fost unul tensionat, cu ratări la ambele coşuri, fără ca deznodământul să poată fi anticipat vreo secundă. Cu zece secunde rămase din joc şi cu gălăţencele trecute din nou în avantaj, la două puncte, Gabi Irimia a aruncat perfect din afara semicercului, iar Carla Bartee a transformat două aruncări libere, pentru o victorie dramatică a „olimpicelor” (78-75). Manşa retur a sferturilor Ligii Naţionale va avea loc vineri, la Galaţi, iar în caz de egalitate, meciul decisiv se va disputa luni, la Braşov.
„Ne aşteptam la un meci foarte dificil. Este firesc ca după trei săptămâni de pauză, mai ales cu câte doar 5-6 jucătoare la antrenament, să nu putem juca la randament maxim. Cel mai important este însă că avem 1-0 la meciuri. La Galaţi va fi greu, dar consider că presiunea va fi pe echipa gazdă”, a spus la final antrenorul Dan Calancea.

„Vrem calificarea la Galaţi”
„A fost un meci greu, am avut multe ratări, dar ne bucurăm că am revenit şi am câştigat. Sperăm să închidem seria la Galaţi, să ne calificăm fără să mai fie nevoie de al treilea meci”, Gabriela Irimia.