Victorie netă a braşovencelor în faţa unui adversar puternic

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 19 octombrie 2015

Olimpia CSU Braşov - CSB Teleorman Alexandria 66-46 (19-6,11-13,15-16,21-11)

Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori 350
Olimpia: Biljana Pesovic 16 puncte (2x3), Gabriela Irimia 13 (1), Carla Bartee 11 (1), Dara Kovacevic 8 (1), Jelena Mitic 6, Andreea Haas 4, Janae Sharpe 4, Ana Ferariu 2, Dara Ardelean 2, Ruxandea Chis. Antrenor, Dan Calancea.
CSBT: Elan Brown 15, Crinela Voicu 14, Alina Chivu 9, Tania Agachi 3(1), Elena Mihai 3 (1), Shanita Arnold 2, Beatrice Aloiba, Mihaela Chelaru. Antrenor, Mădălin Pipera.

În runda a IV-a a campionatului, „olimpicele” braşovene  au  învins una dintre cele mai puternice echipe ale campionatului, formaţia din Alexandria, care în etapa anterioară a învins campioana din Târgovişte. Braşovencele au început meciul alert şi în minjutul 5 conduceau  cu 13-2 pentru ca primul sfert să se încheie cu o diferenţă de 13 puncte, 19-6. În următoarele două sferturi, elevele lui Dan Calancea au ridicat piciorul de pe acceleraţie şi disputa a fost mai echilibrată. Oaspetele au forţat nota, au revenit, au înscris în acest sfert 13 puncte faţă de 11 ale braşovencelor, dar diferenţa era la intrarea în repriza secundă de 10 puncte. În pauză antrenorul Dan Calancea şi-a motivat bine elevele şi pe final de meci braşovencele nu au mai putut fi oprite, terminând meciul la o diferenţă de 20 de puncte.

Antrenorul spune că încă mai este mult de lucru la echipă
La conferinţa de presă de la finalul partidei antrenorul Dan Calancea s-a arătat mulţumit de evoluţia elevelor sale dar consideră că încă mai este de lucru: „După cum arată scorul  este o victorie fără nici un fel de dubiu. Din punctul meu de vedere, după ce am condus cu 19-2 echipa s-a relaxat nepermis. Cel mai important lucru este că am bifat  încă o victorie, dar mai avem încă mult de lucru. Pentru a stabili nişte relaţii între jucătoarele nou venite la echipă este nevoie de timp. Sper ca de la meci la meci echipa să arate din ce în ce mai bine ”. Deoarece meciul cu Satu Mare din etapa a V-a  a fost amînat pentru luna noiembrie, iar la sfârşitul acestei săptămâni, „olimpicele” vor evolua în sala proprie  în compania echipei CSU Alba Iulia.