HANDBAL FEMININ

Victorie lejeră pentru locul al şaselea

Publicat la 27 aprilie 2017

U Cluj – Corona 28-32 (15-16)

Corona Brașov a câșigat jocul disputat miercuri în deplasare la Universitatea Cluj, scor 32-28, în penultima etapă a Ligii Naționale de handbal feminin. Fără a avea vreo miză reală pentru cele două formaţii, jocul a fost unul echilibrat în prima sa parte, la pauză braşovencele intrând cu un avantaj de un gol (15-16), însă acesta ar fi putut fi ceva mai mare dacă fetele antrenate de Dragoş Dobrescu ar fi fost ceva mai pragmatice în ofensivă. Imediat după pauză, „galben-albastrele” au reuşit să se distanţeze ceva mai serios pe tabelă menţinând constant adversarele la 3-4 goluri „în spate”. Ajutat şi de faptul că de la un moment dat nu au mai existat mari emoţii pentru rezultatul final, antrenorul Dobrescu a dat minute aproape tuturor handbalistelor deplasate la Cluj, pe lista marcatoarelor trecându-şi numele şi tinerele Daria Bucur şi Sorina Ţîrcă. Pentru Corona au marcat Chiper (5), Crăciun (5), Dincă (4), Cartaş (3), Tivadar (3), Ciuciulete (2), Neagu (2), Tîrcă (2), Bondar (2), Briscan (2), Bucur (1), Pricopi (1).
Victoria „urcă” formaţia braşoveană pe locul al şaselea în clasament, pe care are şanse să rămână chiar dacă va pierde duelul din ultima rundă cu supercampioana CSM Bucureşti (sâmbătă, ora 12.30), cu condiţia ca şi HCM Râmnicu Vâlcea să piardă confruntarea cu SCM Craiova.