HANDBAL FEMININ - LIGA NAŢIONALĂ

Victorie la Vâlcea după unele emoţii

Publicat la 23 februarie 2015

HCM Rm. Vâlcea - Corona Braşov 24-27 (14-13)

Vicecampioana Corona Braşov a evoluat în runda 20-a a campionatului primului eşalon a handbalului feminin la Rm. Vâlcea, acolo unde nu cu mult timp în urmă fiinţa formaţia Oltchim, una dintre echipele de top din Europa.
După desfiinţarea echipei datorită situaţiei financiare, vâlcenii au pus pe picioare o formaţie care să evolueze în liga naţională, iar în acest sezon, la echipa pregătită de antrenorul Dumitru Muşi a răspuns o serie de jucătoare cu experienţa meciurilor din prima ligă. Aşa se explică că în afara celor mai bune echipe din ţară şi aici am numit campioana din Baia Mare, formaţia CSM-ului bucureştean şi vicecamioana din Braşov, nici o altă echipă nu a reuşit să se impună la Rm. Vâlcea. În această a 20-a rundă, rulmentistele au câştigat dar după ceva emoţii, prin aceea că după o primă repriză, în care s-au comis o serie de greşeli neprovocate, în special în apărare, s-au impus la reluare.
Braşovencele au avut un start bun şi în min. 11, conduceau cu 6-3. Gazdele au revenit şi în min. 18, au egalat la 8, pentru ca la pauză să intre la cabine cu un gol avans.
Rulmentistele nu s-au regăsit nici în startul reprizei secunde  şi în min. 40, vâlcencele conduceau cu trei goluri diferenţă, 19-16. În ultima parte a meciului, oaspetele  au strâns rândurile, au egalat şi au preluat conducerea în min. 41, cu scorul de 21-20. Ultima parte a meciului a aparţinut braşovencelor, care s-au impus cu 27-24.
Rulmentistele au evoluat în următoarea componenţă: Denisa Dedu, Ana Maria Mârcă - Cristina Zamfir 9 g., Oana Pop-Apetrei 5, Nicoleta Dincă 4, Marinela Burghel-Neagu 3, Camelia Hotea 2, Aurelia Brădeanu 2, Nicoleta Tudor 1, Mihaela Briscan 1, Oana Bondar, Laura Chiper, Daniela Raţiu, Andreea Pricopi. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.

Bogdan Burcea, supărat pe apărare
Antrenorul Bogdan Burcea s-a arătat supărat pe apărare care a permis gazdelor să se impună la pauză: „Este o victorie importantă pentru noi având în vedere că încă ne luptăm pentru locul doi, astfel că cele trei puncte obţinute contează foarte mult. A fost un joc pe care l-am început foarte bine, dar apoi din păcate, greşelile individuale şi-au spus cuvântul fapt pentru care a dus ca la pauză să fim conduşi cu un gol. În partea a doua, fetele s-au adunat, au jucat mult mai bine, iar pe final victoria a fost de partea noastră. Trebuie să  remarc un plus pe partea de atac pentru Zamfir, Dincă, Neagu şi Apetrei. De asemenea, o felicit pe Denisa Dedu pentru aportul ei în acest meci. Din păcate, aşteptam mai mult  de la fete în apărare acolo unde în acest meci s-a greşit foarte mult. Cu mai multă atenţie  nu dădeam posibilitate  gazdelor să ne conducă. Una peste alta, este o victorie importantă mai ales că vineri, avem un meci destul de dificil cu CSM Bucureşti, partidă cu care avem şansă să demonstrăm  dacă merităm cu adevărat să fim pe locul doi sau nu. Eu sper să fie un meci frumos şi la final cele trei puncte  să ne aparţină”.