Editia 8166 - 19 apr 01:25

Victorie în stil italian

Publicat la 31 martie 2010

FC Brașov – CFR Cluj 0-1 (0-1) A înscris: Bud (19). Stadionul: Silviu Ploieșteanu. Timp: răcoros. Teren: bun. Spectatori: 5.000. FC Brașov: Coman - Duarte, Oros, N

FC Brașov – CFR Cluj 0-1 (0-1) A înscris: Bud (19). Stadionul: Silviu Ploieșteanu. Timp: răcoros. Teren: bun. Spectatori: 5.000. FC Brașov: Coman - Duarte, Oros, N. Diogo, Cr. Ionescu - Nene, Măldărășanu (74 Landauri), I. Voicu, C. Munteanu (63 M. Cristescu) - Zaharia, Savic (46 Sburlea). Antre-nor: Daniel Isăilă. CFR: Nuno Claro - Piccolo, Cadu, Alcantara - Tony (63 Peralta), G. Mureșan, Culio, Ediman – N. Dică (77 Panin) – Y. Kone, Bud (63 Botone). Antrenor: Andrea Mandorlini. Arbitru: Sebastian Colțescu (Craiova). Asistenți: Cristian Nica (Ploiești), Aurel Onița (Constanța). Cartonașe galbene: Barbosa (3), Zaharia (45), Voicu (76), Duarte (83) / Mureșan (7), Nicolae Dică (10), Alcantara (67), Culio (78). „Stegarii” au avut neșansa ca în confruntarea din etapa a 24-a în compania liderului să aibă o serie de jucători titulari indisponibili. Astfel, Abrudan, Ezequias, Ilyeș, Roman au fost accidentați, iar colac peste pupăză, Viorel Moldovan a luat loc în tribună, fiind suspendat. Cu toate acestea, înfrângerea nu este scuzabilă, mai ales că oaspeții nu s-au arătat cu nimic superiori. Poate au fost mai pragmatici, iar acest lucru i-a ajuta să câștige. Andrea Mandorlini și-a dorit o victorie, indiferent de condiții, reu-șind să se impună în stil italian. Meciul începe în forță pentru gazde care puteau să se desprindă din start pe tabelă. Forcingul „galben-negrilor” putea fi concretizat în minutul 11 când Munteanu scapă de Tony pe flancul stâng, ajunge în careu și din 6 metri singur cu Nuno Claro șutează mult peste poartă. Peste alte 7 minute, Munteanu execută un corner și Ionuț Voicu din lateral șutează surprinzător, dar goalkeeper-ul clujean scoate cu dificultate. Se părea că „stegarii” au învățat lecția și că și-au revenit după pasa proastă prin care au trecut în meciurile de campionat. Dar, împotriva cursului jocului, Youssouf Kone scapă pe flancul drept, centrează în careu de unde, nemarcat, Cristi Bud îl învinge pe Coman și scorul devine 0-1. Șocul nu i-a trezit pe brașoveni, care nu reușesc minute bune să pună probleme, ceferiștii având un mai bun control al balonului. După gol, singura acțiune pe poartă a „stegarilor” o are Dorel Zaharia, care trimite o torpilă din 30 metri, dar balonul este respins în corner de Nuno Claro. Kone, în min.31, trimite un balon pe lângă a bară, Nicolae Dică avansează vertiginos în careu și din 8 metri este deposedat de Cristi Oros, pentru ca în min. 42 Munteanu, în loc să paseze la un coechipier liber, șutează anemic spre poartă. Repriza secundă aduce o cursivitate mai bună în jocul gazdelor, care au și o posesie mai bună, duc bine balonul în careul advers, dar aici totul se încheie fără succes. Ionuț Voicu în min.54 trimite mult peste poartă din 25 metri. Peste alte două minute, Duarte centrează și Sburlea trimite cu capul în Nuno Claro. În min. 66 este rândul clujenilor să-i încerce vigilența lui Coman prin șutul lui Kone. Pe final, clujenii au o acțiune în care Dani Coman își arată întreaga mă-iestrie, când la șutul din 5 metri al lui Youssouf Kone intervine providențial. Așa se încheia a patra înfrângere consecutivă a „stegarilor” în campionat, care îi duce la un îngrijorător -8 la „adevăr”. Reve-nirea accidentaților poate să aducă un spor de luciditate în acțiunile elevilor lui Viorel Moldovan, pentru că este nevoie acută de puncte pentru a nu se aluneca și mai mult pe tobogan. Lipsa titularilor, una din cauze La conferința de presă de după partidă, Daniel Isăilă, „secundul” lui Moldovan aflat în tribună, considera nedreaptă înfrângerea suferită: „Am început bine, am controlat jocul, ne-am creat și două mari ocazii de gol, dar la prima ocazie a adversarilor am primit gol. Dacă înscriam noi în debutul partidei, cu totul alta ar fi fost desfășurarea jocului. Nu este posibil să nu se dicteze henț la faza golului. Se dă prea multă libertate arbitrilor care se plâng că arbitrează sub presiune. Am avut un moment de cădere după primirea golului. Este o perioadă grea. Ne-au lipsit cinci titulari și asta s-a văzut în teren însă acest lucru nu este o scuză. Cei care i-au înlocuit trebuiau să demonstreze că merită să joace titulari la FC Brașov. De acum, toate meciurile vor fi grele, dar din punctul meu de vedere nu-mi fac probleme pentru zona retrogradării”.