Victorie conturată mai greu decât ne aşteptam

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 26 octombrie 2015

Corona Braşov  -  Măgura Cisnădie  37-34 (19-18)
Sala Sporturilor „D. P. Colibaşi”, spectatori: 1000.
Corona: Ana Maria Mârcă, Daciana Hosu - Cristina Zamfir 12 goluri, Laura Chiper 10, Daniela Raţiu 5, Camelia Hotea 4, Carmen Cartaş 3, Andreea Pricopi 2, Daria Bucur 1, Oana Bondar, Anişoara Marcu, Marinela Neagu, Mihaela Briscan, Sorina Târcă, Adriana Ţăcălie. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Măgura: Popovici, Şuba - Nataşa Krnic 7, Gatzel Han 7, Irina Lazarin 6, Ciuplea 5, Veşca 4, A.Predoi 2, Anda Chelaru 2, Ştefania Fklorea 1, Mihaela Stănculescu. Antrenor: Alexandru Weber.

În etapa a IX-a a primei ligi, „rulmentistele” au evoluat pe propriul teren în compania unei nou promovate, Măgura Cisnădie, formaţie care se prezenta cu trei victorii la activ şi cu pretenţii de a pleca de la Braşov cu un rezultat onorabil. Totuşi pentru gazde, bronzul ediţiei precedente, o prezenţă pentru a face un galop de sănătate cu un scor concludent. Meciul însă a fost în prima repriză un calvar pentru fanii din tribună. Formaţia sibiană, din care făceau parte o serie de jucătoare experimentate precum fosta internaţională Gatzel Han, Florea sau Lazarin s-a dovedit a fi un adversar ambiţios, punând mari probleme gazdelor. În prima repriză, oaspetele s-au ţinut scai de braşovence, au avut în unele momente şi avantaj pentru ca la pauză braşovencele să  intre la cabină cu un minim avantaj de un singur gol. La reluare, gazdele au început meciul în forţă, au apăsat pe acceleraţie conducând cu 3-4 şi 8 goluri, 24-20, 29-23, 32-24. În ultimul sfert de oră al meciului,  oaspetele au revenit, s-au apropiat ameninţător, 33-29, 36-32 dar nu au mai avut forţa de a reveni complet şi victoria a revenit logic Coronei, 37-34. Din păcate, de la echipa de sub Tâmpa au lipsit din nou o serie de jucătoare, Denisa Dedu, Georgiana Ciuciulete, care sunt accidentate, dar au evoluat junioarele Sorina Târcă, Daria Bucur şi portarul Daciana Hosu, elemente de mare viitor.

Apărarea a primit prea multe goluri
Antrenorul Dumitru Berbece s-a arătat nemulţumit de evoluţia echipei, în special în apărare, unde s-au primit prea multe goluri: „Am luat foarte multe goluri de la echipa din Cisnădie faţă de pretenţiile pe care le avem de la echipa noastră. În prima repriză am mers cap la cap o bună perioadă de timp, am fost şi conduşi. Noroc cu răbufnirea pe care am avut-o în primele minute ale reprizei secunde, când am reuşit să ne distanţăm  şi am menţinut diferenţa până la final. Remarc că am dat multe goluri pe atac, dar au ieşit la rampă aceleaşi jucătoare, Zamfir şi Chiper care au avut jocuri constant bune şi până acum. Ne-am bazat pe echipa de senioare cu excepţia porţii, unde atât Dedu cât şi Mârcă au fost accidentate şi am folosit -o mai mult pe Hosu. S-a observat încă odată că este foarte greu să joci fără poartă dar din păcate, pentru noi nici apărarea nu a funcţionat cum trebuie. Dacă vom juca aşa în etapele viitoare cu echipe cu pretenţii, este posibil să apară surprize. Ne aşteaptă cinci meciuri care pot fi grele  mai ales că noi avem probleme de lot. Zamfir a avut în aceste zile  probleme la inghinali, Ciuciulete nu este  refăcută iar Ţăcălie  din păcate  nu se regăseşte după un an în care a fost accidentată. Noi avem nevoie de ea, de aceea încercăm  cu antrenamente individuale  şi semiindividuale ca s-o aducem la forma  pe care o ştim cu toţii”.
În etapa viitoare, a X-a a campionatului, Corona se va deplasa sâmbătă, 31 octombrie la Sebeş pentru a susţine meciul cu o altă nou promovată, Alba din localitate.