Victorie concludentă a braşovencelor în faţa revelaţiei campionatului

Publicat la 21 noiembrie 2014

Corona Braşov  -  SCM Craiova  24-17 (14-11)
Sala Sporturilor „D.P.Colibaşi, spectatori, 1500
Corona: A.M. Mârcă ( Denisa Dedu, Daciana Hossu)- Aurelia Brădeanu 6 goluri, Andreea Pricopi 5, Laura Chiper 3, Cristina Zamfir 2, Adriana ?ăcălie 2, Daniela Raţiu 2, Nicoleta Tudor 2, Camelia Hotea 1, Mihaela Briscan 1, Oana Bondar, Oana Pop-Apetrei, Marinela Burghel, Nicoleta Dincă. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
SCM Craiova: Ionica Munteanu (Mirela Paşca)-Ane Eidem 7, A.M. Apipie 5, Aneta Pârvuţ 2, Mădălina Zamfirescu 1, A.M.Tănăsie 1, Andreea Ianoşi 1, Irina Lazarin, Alexandra Georgescu, Carmen Şelaru, Cristina Florică, Cătălina Cioaric, Cyntia Tomescu. Antrenor, Aurelian Roşca.

În ultima etapă a turului de campionat, rulmentistele au evoluat la numai trei zile de la revenirea din deplasarea din Slovacia în compania unei formaţii care a surprins prin evoluţia din această parte a campionatului, SCM Craiova. Deşi rulmentistele au acumulat o stare de oboseală, au vut unele probleme cu duritatea meciului din Slovacia şi după evoluţiile la lotul reprezentativ, s-au mobilizat exemplar şi au obţinut o victorie concludentă, victorie care putea fi mai mare. Au intrat mai greu în meci, au permis oaspetelor să conducă cu 4-1, atât şi nimic mai mult pentru că braşovencele au revenit, au egalat şi au preluat conducerea iar la pauză au intrat cu un avantaj de 3 goluri. Repriza secundă au jucat aproape de valoarea lor, au condus cap-coadă,17-14,23-16 şi încheie disputa cu 24-17, care o menţine pe locul patru la egalitate cu poziţia a treia, fiind departajate de golaveraj. Pe final de meci, conducerea tehnică a echipei a aruncat în luptă o altă speranţă a handbaluljui braşovean, portarul echipei de junioare, Daciana Hossu de numai 16 ani, un alt produs local de valoare, o demnă urmaşă Denisei Dedu, formată pe aceste meleaguri, care a ajuns la naţionala mare. Meciul cu oltencele a fost un ultim test al echipei pentru manşa a doua a Cupei EHF, care se va disputa  duminică în sala braşoveană de la orele 18:00, cu campioana Slovaciei, Iuventa Mihalovce. Într-o altă ordine de idei, tragerea la sorţi a Cupei României a fost una defavorabilă primelor două echipe româneşti, HCM Baia Mare şi Corona Braşov care se vor confrunta eliminatoriu încă din prima fază.

Bogdan Burcea, mulţumit de evoluţia elevelor sale
La terminarea meciului antrenorul Bogdan Burcea s-a declarat deosebit de mulţumit de evoluţia elevelor sale  în condiţiile deosebite în care a disputat partida: „Am intrat mai greu în meci dar fetele au reuşit să  încheie bine partida. Scorul putea fi mai elocvent. Ne-am apărat bine, însă în jur de 15 minute ne-am mişcat mai greu în faza de atac poziţional. Ne-am revenit şi am demonstrat că putem  alerga  până la ultimul minut de joc. Le felicit pe fete şi sper să le recuperăm cât mai repede pentru meciul  cu Mihalovce. Este foarte important pentru noi  să câştigăm şi duminecă şi să ne calificăm mai departe, după care să pregătim perioada  de tranziţie şi returul care va debuta pe 11 ianuarie, anul viitor”.