Victorie clară şi de orgoliu în finalul de campionat

Publicat la 17 martie 2014

Corona Braşov  -  HC Zalău  28-23 (14-12)
Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi”, spectatori, 800.
Corona: Denisa Dedu ( Ana Maria Mârcă)- Aurelia Brădeanu 5 goluri, Camelia Balint-Hotea 5, Marinela Burghel 4, Nicoleta Tudor 4, Adriana Ţăcălie 3, Oana Cârstea 2, Mihaela Briscan 2, Oana Pop-Apetrei 1, Manuela Manda 1, Andreea Pricopi 1. Antrenori, Bogdan Burcea, Vasile Curiţeanu.
HC Zalău: Ana Maria Inculeţ (Andreea Mureşan)- Loredana Pera 7, Eliza Cicic 5, Andrada Pop 3, Elena Bădiţă 2, Valentina Bardac 2, Andreea Ciuciulete 2, Corina Ciobanu 2, Crina Pintea, Florina Ţurcaş, Alexandra Lazăr. Antrenor, Gheorghe Tadici.
Arbitri: Andrei Vasilescu - Teodor Şerbu (Bucureşti).

În ultima etapă a campionatului regulat, formaţia de sub Tâmpa, Corona, a primit replica unui vechi partener de întrecere, HC Zalău. Ambele echipe erau calificate în play-off cunoscându-şi adversarul din ultima fază a competiţiei. În aceste condiţii se anunţa un meci de palmares, fără implicaţii deosebite în teren. În echipele prezentate pe teren au lipsit o serie de jucătoare de bază. De la braşovence nu au jucat Daniela Brânzan-Raţiu şi Cristina Zamfir,  iar din echipa oaspete, Valeria Motogna-Beşe, Claudia Constantinescu şi Ana Maria Şomoi. Gazdele au început mai bine partida şi în minutul 7 scorul devenise 5-0, moment în care coach-ul zălăoan, Gheorghe Tadici, a solicitat timp de odihnă. Rezultatul mini pauzei s-a văzut imediat pe tabelă, oaspetele au echilibrat partida, au recuperat din diferenţă şi pe fondul unei prea grăbite relaxări a braşovencelor, diferenţa s-a micşorat la două goluri, 7-5 (15). În continuare s-a jucat precum şoarecele cu pisica, braşovencele au lăsat adversarul să se apropie după care din nou au apăsat pe acceleraţie şi s-au distanţat. În minutul 25 diferenţa era de 4 goluri pentru ca la cabine să se intre 14-12. Oaspetele au avut în Loredana Pera  jucătoarea responsabilă cu golul, din cele 12 marcate de oaspete, jumătate au fost ale acesteia. La reluare, elevele antrenorului Bogdan Burcea au fost mai atente în ambele faze ale meciului şi în 8 minute  s-au distanţat la 18-13. Aurelia Brădeanu a demonstrat încă odată,pentru a câtea oară, că atunci când te pregăteşti bine şi ai plăcerea disputei, jocul se face cu zâmbetul pe buze. Coordonatoarea mai tinerelor ei jucătoare, eficace în atac, utilă în apărare,  a evoluat 50 de minute fără să fie schimbată! „Mica“ a fost şi de această dată „Mare” în tot ce a făcut. În continuare, cu toate că au mai fost unele desincronizări în joc „rulmentistele“ s-au distanţat decisiv, 26-18 (52) pentru ca pe final să ridice din nou piciorul de pe acceleraţie  şi meciul să se termine la numai cinci goluri diferenţă, 28-23. O remarcă pentru toate jucătoarele care au evoluat în teren şi-au înscris numele pe lista marcatoarelor. Pentru braşovence urmează o pauză de relaxare până miercuri, iar oficial va fi o pauză competiţională până la disputarea Cupei României, între 23-27 martie şi a play-off-ului între 7 şi 31 mai.

Bogdan Burcea este mulţumit de evoluţia elevelor sale
„A fost un meci fără miză în ulltima etapă a campionatului regulat. Sunt convins că dacă fetele s-ar fi mobilizat în plus s-ar fi jucat mult mai bine.Sunt mulţumit că s-au depăşit cele 50 de puncte şi că fetele au terminat sănătoase  campionatul.De aici în colo ne pregătim pentru Cupă şi play-off. Până miercuri,  fetele au liber după care până la sfârşitul  săptămmânii viitoare vom avea antrenamente  de refacere şi apoi vom urca în Poiana Braşov”.

Gheorghe Tadici vede echipa braşoveană viitoarea campioană
La rândul său antrenorul echipei din Zalău şi selecţioner al naţionalei, Gheorghe Tadici, consideră deosebit de valoroasă echipa de sub Tâmpa pe care o vede ca principala candidată la cucerirea titlului. „Am avut mai multe jucătoare lipsă, acelea care au tras în campionat şi ne-au dus în play-off. Am avut totodată şi jucătoare care au debutat în campionat cum este Alexandra Lazăr.Ne-a Învins Corona, o echipă care se bate la titlu în acest campionat şi eu zic că are şanse să-l câştige. Toată lumea aşteapă o minivacanţă pentru că sezonul  a fost unul epuizant mai ales în lunile ianuarie şi februarie. Eu sunt mulţumit că ne-am îndeplinit obiectivul, calificarea în play-off cu o echipă în formare”.