Victorie clară, galop de sănătate pentru rulmentiste

Corona Braşov  -  Cetate Devatrans  36-19 (20-12)
Sala Sporturilor: D.P.Colibaşi. Spectatori: 400
Corona: Denisa Dedu, Ana Maria Olariu - Cristina Zamfir 7, Camelia Hotea 5, Oana Pop-Apetrei 4, Oana Bondar 4, Laura Chiper 4, Nicoleta Tudor 3, Aurelia Brădeanu 2, Mihaela Briscan 2, Nicoleta Dincă 2, Daniela Raţiu 1, Andreea Pricopi 1, Marinela Burghel 1, Adriana Ţăcălie. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Cetate: Laura Poenaru, Viorica Şuba, Adriana Miskovic-Ana Maria Simion 4, Ana Patrinja 4, Carmen Cartas 3, Carola Stângu 2, Claudia Din 2, El. Şovar 2, Elena Nicu 1, Melinda Toth 1. Antrenor : Gligor Czari.

Braşovencele şi-au respectat statutul de vicecampioană şi dorinţa de a obţine  cea de-a doua victorie din campionat la cea mai mare diferenţă care a propulsat-o la terminarea partidei pe prima treaptă a clasamentului.
Rulmentistele au început furtunos şi cu o apărare fermă, contraatacuri fulgerătoare şi în minutul 7 aveau deja 6-1 pe tabelă. În min. 19, scorul devenise 13-5 pentru ca la pauză să se intre la cabină cu 20-12. Şi la reluare, braşovencele au ajuns repede la 24-14 (min. 41), iar cu cinci minute înainte de final scorul să devină 32-19.
A fost o victorie clară, fără dubii, în care cu o singură excepţie toate jucătoarele din câmp au înscris.

Bogdan Burcea radiază de mulţumire
La conferinţa de presă de la finalul partidei antrenorul Bogdan Burcea s-a arătat deosebit de mulţumit de evoluţia elevelor sale: „Sunt extrem de mulţumit de acest joc şi felicit fetele pentru maniera în care au evoluat. Au tratat foarte serios partida în care s-au implicat la fiecare fază a jocului, ceea ce s-a văzut implicit pe tabela de marcaj. Am încercat să facem spectacol pentru publicul aflat în tribune şi mă bucur că s-a înţeles că pentru a reuşi acest lucru avem nevoie să abordăm meciul cu foarte multă seriozitate. Etapa viitoare  ne vom deplasa la Constanţa (n.n., duminică, în etapa a III-a cu Neptun din localitate), acolo unde vom avea un joc pe care trebuie  să-l tratam la fel de serios şi să ne întoarcem acasă cu o victorie. Pentru noi urmează două săptămâni în care va trebui să rămânem la fel de concentraţi şi să luăm 6 puncte din cele două jocuri pentru că, apoi vin partidele cele mai grele şi va trebui  să fim pregătiţi pentru ele. Consider că echipa a crescut foarte mult şi că avem multe de arătat pentru că stăm foarte bine la omogenitate”.