Victorie clară, dar totodată şi previzibilă

Publicat la 16 decembrie 2013

Nova Vita Tg. Mureş  - Olimpia CSU Braşov  62-95 (23-29,13-15,12-25,14-26)
Sala „Petru Maior”  (Tg. Mureş), spectatori, 30.
Nova Vita: Alexandra Vlaicu 13 puncte, Emesse Gall 12 (4x3), Andreea Vincze 16, Mihaela Mihai 9(1), Corina Ceauşu 5, Borbala Bartha 7(1), Adina Gherendi. Antrenor, Ionel Brustur.
Olimpia: Zdenka Kovacevic 30 (5), Vladinka Erak 29, Nataşa Bucevac 12, Simona Haas 10 (1), Carla Barthe 5(1), Ana Ferariu 5 (1), Gabriela Irimia 3 (1), Christina Dewitt 4, Anda Baltaşiu 3, Mădălina Cioroiu 4, Simina Avram. Antrenor, Dan Calancea.

În penultimul meci al turului de campionat, „olimpicele” braşovene au evoluat la Tg.Mureş în compania ultimei clasate din localitate, în faţa căreia a obţinut o victorie clară şi categorică. Cu această victorie şi cu logica victorie din ultimul meci din fata formaţiei craiovene de miercuri de la Braşov, cu siguranţă braşovencele vor avea asigurat un loc între primele opt  formaţii ale campionatului intern. Revenind la meciul de la Tg.Mureş, olimpicele au evoluat mai mult cu jucătoarele care au jucat mai puţin în campionat. În primul sfert de oră, braşovencele aveau un singur punct avans (30-31) pentru ca la pauză să conducă cu 36-34.
Din acel moment au început desprinderea clară şi în minutul 22 scorul devenise 36-52  pentru ca  peste 10 minute să ajungă la 48-77. Miercuri, de la ora 14 în sala braşoveană, Olimpia se va confrunta cu SCM Craiova în ultima etapă a turului.