Victorie categorică contra unei echipe cu pretenţii în România

Publicat la 27 ianuarie 2014

Corona Braşov  -  U Jolidon Cluj 35-26 (16-14)
Sala Sporturilor „Dumitru Popescu-Colibaşi”, spectatori, 250.
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Olariu-Mârcă)- Aurelia Brădeanu 9 goluri, Camelia Balint-Hotea 6, Andreea Pricopi 5, Laura Chiper 3, Marinela Burghel 2, Oana Pop-Apetrei 2, Daniela Brânzan-Raţiu 2, Cristina Zamfir 2, Oana Cârstea 1, Mihaela Briscan 1. Antrenori, Bogdan Burcea, Vasile Curiţeanu.
U Jolidon: Cristina Enache (Ana Maria Măzăreanu)- Mihaela Ani-Senocico 9 goluri, Floriana Chintoan 4, Laura Pop 3, Ştefania Florea 2, Roxana Cârjan 1, Irina Ivan 1, Andreea Tetean 1, Raluca Mihai 1, Alexandra Lup, Cristina Boian. Antrenor, Horaţiu Paşca.
Arbitri: Ştefan Ciurea (Craiova)- Adrian Barbu (Piteşti).

Etapă cu încărcătură mare, o adevărată piatră de încercare pentru fetele Braşovului în disputa cu medaliata cu bronz a ediţiei precedente, U Jolidon Cluj.
A fost o confruntare între vechi partenere de întrecere, chiar cele mai vechi echipe care evoluează pe prima scenă. A fost un meci alert, de bună calitate,  între două echipe fruntaşe ale campionatului. Cu toate că braşovencele au început mai bine, trecând din start la conducere pe tabelă, totuşi în prima repriză nu au reuşit să se desprindă la mai mult de două goluri, clujencele ţinând aproape: 4-3 (5), 9-7 (14). În minutul 16, braşovencelor li s-a refuzat un 7 metri clar la faultul asupra Oanei Apetrei, sala vociferând multe momente. A urmat 14-12 (25), iar la pauză s-a intrat cu aceste două goluri avans, 16-14. La reluare, timp de 10 minute s-a mers cap la cap, după care acţiunile gazdelor sunt mai eficiente, iar „poarta” s-a dovedit  a fi un scut la şuturile lui Senocico, Chintoan et CO, în ea excelând tânăra Denisa Dedu. În minutul 48, „rulmentistele” se desprind (25-21), menţin strocul şi diferenţa se măreşte evident, 32-24 (55), 34-26 (58) pentru ca la final meciul să se încheie  cu o diferenţă de 9 goluri (35-26), neaşteptată poate înaintea partidei, dar în concordanţă cu cele derulate pe teren. Această victorie, una  de moral, nu numai pentru puncte, menţine formaţia de sub Tâmpa la 9 puncte faţă de pluton, o diferenţă care o anunţă ca principala candidată, cel puţin la locul secund, rezultate care să o ţină în avantaj în play-off.

Bogdan Burcea multumit de victorie
Bogdan Burcea era la final un antrenor fericit. „Felicit echipa clujeană, una din echipele frumoase ale campionatului, care are în componenţă jucătoare de perspectivă, cu viitor dar şi cu prezent. Le-am atras atenţia fetelor că va trebui să  tratăm cu seriozitate meciul. Meciul pe alocuri nu ne-a mulţumit, în cele 9 situaţii de unu la unu când puteam să ne desprindem s-a ratat mult, situaţii venite în urma unei apărări foarte bune. Echipa s-a mobilizat însă şi în situaţiile când am fost în inferioritate. Mă bucur că rezultatul a fost pozitiv şi de faptul că este al cincilea meci în care toate jucătoarele care au intrat în teren au înscris. Felicit fetele pentru evoluţie dar ne aşteaptă un meci geu la Brăila unde va fi un duel foarte important”.