Victorie care apropie braşovencele de play-off

Publicat la 09 martie 2015

Dunărea Brăila   -  Corona Braşov 26-31 (11-15)
Sala sporturilor „Dunărea”, spectatori : 1200
Dunărea: Gabriela Dobre (Elena Voicu,Lăcrămioara Stan)-Alina Horjea 7 goluri, Ada Moldovan 7, Alina Czeczi 5, Gabriela Perianu 3, Nicoleta Safta 1, Adina Brot 1, Anastasia Baldyreva  1, Carmen Gheorghe 1, Yulya Ganichkina, Raluca Irimia. Antrenor: Alexandrina Soare.
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Mârcă)- Cristina Zamfir 7, Laura Chiper 7, Aurelia Brădeanu 6, Camelia Hotea 5, Oana Apetrei 2, Daniela Raţiu 1, Andreea Pricopi 1, Nicoleta Dincă 1, Mihaela Briscan 1, Marinela Burghel-Neagu, Oana Bondar. Antrenori: Bogdan Burcea, Dumitru Berbece.
Arbitri: Diana Florescu (Piteşti)- Ana Maria Stoia  (Bucureşti).

Într-unul din principalele meciuri ale rundei a 22-a a campionatului, rulmentistele au evoluat  la Brăila unde întrun meci de tradiţie, au învins formaţia locală Dunărea, aspirantă la un loc în play-off-ul campionatului, 31-26 după o partidă pe care au controlat-o cvasi permanent. Partida a început  echilibrat, braşovencele neforţând desprinderea care s-a produs  în min. 12, când de la 6-6 s-a ajuns ca după 9 minute  să se ajungă la 9-12.Este momentul în care braşovencele apasă pe acceleraţie şi pe final de repriză se intră la cabină cu patru goluri avans, 11-15. Mulţumite de avantajul luat şi cu credinţa clară că nu pot decât să obţină cele trei puncte puse în joc, braşovencele au ridicat piciorul de pe acceleraţie  dând posibilitate gazdelor să revină şi de la 12-15 în min. 32 se  ajunge ca peste 7 minute  scorul să devină egal la 19, imediat 22-22 de unde se porneşte asaltul final. Extremele Laura Chiper şi Camelia Hotea pun în aplicare ce ştiu mai bine pe cele două extreme, creierul Mika Brădeanu coordonează atacurile şi rulmentistele revin pe tabelă tonul fiind dat de Daniela Raţiu în min.45 (22-23), urmată de Cristina Zamfir (22-24) şi vicecampioanale reintră în turaţie normală iar pe final de meci se distantează din nou şi obţin victoria cu 31-26. Nu-i mai puţin adevărat că la acest scor  realizat de efortul echipei care  timp de 8 minute a jucat în inferioritate numerică prin 4 eliminări, faţă de nici una a gazdelor, la care se adaugă un 7 metri ratat iar de trei ori mingea a fost oprită de bare. În intermediara de la mijlocul săptămânii, braşovencele vor evolua miercuri de la orele 17 în sala proprie  în fata unui alt adversar de tradiţie, HC Zalău şi în situaţia unei logice victorii vor fi definitiv calificate în play-off-ul ediţiei de campionat iar după cum arată clasamentul în acest moment posibilul adversar din faza a doua a campionatului ar putea fi tot Dunărea Brăila.