Victorie atractivă, dar conturată greu, în ultimul sfert al meciului

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 10 februarie 2014

Olimpia CSU Braşov - Danzio Timişoara 72-63 (12-19, 21-21, 20-11, 19-12)
Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibaşi”, spectatori, 250.
Olimpia: Zdenka Kovacevic 23 puncte marcate (3x3), Carla Barte 22 (3), Vladinka Erak 11, Gabriela Irimia 10 (2), Nataşa Bucevac 6, Andra Haas, Mădălina Cioroiu, Anda Baltaşu, Ecaterina Armanu, Simina Avram, Alexandra Dobre. Antrenor, Dan Calancea.
Danzio: Biljana Pesovic 23 (4), Tunde Kilin 11 (3), Marta Fodor 11, Milana Zivadinovic 6, Milena Marjanovic 4, Gabriela Necula 4, Adina Stoiedin 2, Vedrana Kekojevic 2, Cristina Zidaru, Alexandra Sassebeş. Antrenor, Dan Ionescu.
Arbitri: Fabiana Martinescu - Dan Narcis.

„Olimpicele” braşovene au mai făcut un pas uriaş spre realizarea obiectivului de a se califica printre cele mai bune opt formaţii ale campionatului intern. Nu a fost deloc uşor pentru că echipa timişeană pe lângă faptul că-şi dorea revanşa  după meciul pierdut în tur pe propriul teren, dar ca şi formaţia braşoveană, are ca obiectiv o clasare în play-off. Elevele lui Dan Ionescu au venit decise sub Tâmpa pentru a obţine victoria. Au început mai bine decât gazdele  şi după 7-7  (5) au preluat conducerea în primul sfert cu 19-12. În sfertul doi  diferenţa în favoarea oaspetelor se măreşte (12) la 26-14 pentru ca peste alte două minute să ajungă la 31-16.Spre sfârşitul primei reprize, Kovacevic, Barte et CO încep recuperarea şi la pauză oaspetele intră cu o diferenţă de 7 puncte (33-40). „Olimpicele” de sub Tâmpa au început să ne obişuiascăcu revenirile pe finaluri de meci, uneori spectaculoase cum a fost şi de data aceasta. Sfertul trei s-a ajuns ca în minutul 25 diferenta să fie de numai 2 puncte, 44-46 iar în min. 29 să se producă egalitatea, 51-51. Mai bine pregătite fizic şi emoţional, braşovencele au venit ca un tăvălug peste oaspete şi în min. 32 să aibă un avantaj de 6 puncte, 57-51, iar cinci minute mai tîrziu să aibă un plus de 14 puncte, 70-56 iar victoria nu a mai fost pusă la îndoială. Pentru elevele lui Dan Calancea urmează două meciuri deosebit de grele, restanţa de miercuri 12 februarie de la Galaţi şi meciul de sâmbăta viitoare de la Alba Iulia, dar poziţia pe care se află nu ar mai putea fi periclitată.

„Până la urmă am câştigat” ...
...declara la sfârşitul meciului antrenorul Dan Calancea, artizanul acestor rezultate ale echipei feminine. „Începutul a fost greu şi pot spune de fapt, că meciul a fost greu. Este o mare victorie care ne aproprie în mare măsură de play-off. Sper să jucăm în continuare mai relaxat, fără presiune, să încercăm astfel să mai urcăm în clasament. Sonia Ursu Kim a semnat cu noi dar a stat în tribună până se rezolvă problemele cu actele, sperăm s-o avem săptămâna viitoare”.