Editia 8170 - 25 apr 17:37

Victoria relansării echipei

Publicat la 01 martie 2010

CSUM Cuadripol Brașov - Energia Rovinari 94-78 (12-17, 31-25, 24-19, 27-17) Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași”. Spectatori: 200

CSUM Cuadripol Brașov - Energia Rovinari 94-78 (12-17, 31-25, 24-19, 27-17) Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași”. Spectatori: 200. CSUM Cuadripol: Wohlleb Casey 26 (2x3), Zeliko Bubanja 22(1), Nenad Marincovici 14 (3), Octavian Boian 10, Dejan Mladenovic 14 (3), Tsvetelin Ivanov 6. Antrenor: Dan Calancea. Energia: Louis Derby jr.20(1), Andrei Căpușanu 17, Kevin Tyner 16(2), Kibwe Trim 14, Silviu Lupusavei 9 (3), Poter Troupoe 2, Rareș Apostol, Joseph Barber III. Antrenor: Theo Evans. O victorie a dăruirii echipei brașovene, care începe să demonstreze că locul ocupat nu este pe măsura valorii jucătorilor care o compun. Meciul avea o importanță deosebită în ceea ce privește încrederea de care au nevoie tinerii care formează în acest moment echipa de sub Tâmpa. Oaspeții au venit cu intenția clară de a obține ambele puncte puse în joc. Energia a început mai bine partida, au condus pe întreaga durată a primului sfert: 0-4 (min.3), 6-12 (min.5), 8-15(min. 10) și 12-17. În sfertul al doilea scenariul pare identic, brașovenii stând în expectativă: 12-20 (min.11), 22-26 (min.14) și 38-37 (min.19) pentru ca la cabine să se intre cu un avans de un punct pentru gazde. Impulsionați de americanul Cassey și de coșurile de afară ale lui Marincovic, universitarii nu se mai lasă prea mult conduși și după 51-57 (min. 26) se ajunge ca în min. 30 elevii lui Dan Calancea să conducă cu 67-61. Gazdele nu s-au lăsat amăgite de faptul că sunt în superioritate pe tabelă, controlează ultimele 10 minute, având permanent conducerea: 72-63 (min.32), 80-70 (min.37), 92-78 (min.40) și la final 94-78. Cu toate că au obținut victoria, ultimul loc încă nu l-au părăsit dar speranțele au reînviat pentru obținerea unui loc în care la play-out să susțin mai multe meciuri pe teren propriu. Speranțe pentru supraviețuire! Antrenorul Dan Calancea este încrezător în capacitatea de concentrare a ele-vilor săi: „Un meci al dăruirii exemplare. Victoria este a echipei. Nu remarc nici un jucător doar echipa. Un succes important ce dă încredere tinerilor jucători în vederea partidelor din play-out. Dacă vom reuși să învingem pe Gladiator și formația craioveană am putea avea mai multe partide în play-out pe teren propriu. Arbitrajul a fost corect și dacă ar fi fost tot așa am fi câștigat și alte meciuri”.