Vicecampioana ţării, Corona, s-a impus clar în faţa dunărenelor

Publicat la 20 octombrie 2014

Corona Braşov  -  Dunărea Brăila 28-21 (17-13)
Sala sporturilor „D.P.Colibaşi”, spectatori, 1200.
Corona: Denisa Dedu (Ana Maria Mârcă) - Cristina Zamfir 8 goluri, Aurelia Brădeanu 5, Camelia Hotea 3, Adriana Ţăcălie 3, Nicoleta Tudor 2, Oana Pop-Apetrei 2, Laura Chiper 2, Oana Bondar 1, Nicoleta Dincă 1, Daniela Raţiu 1, Andreea Pricopi, Marinela Burghel. Antrenori: Bogdan Burcea-Dumitru Berbece.
Dunărea: Gabriela Dobre (Elena Voicu)- Ramona Farcău 11, Ada Moldovan 4, Adina Brot 4, Alina Horjea 2, Yulya Gonichkina 1, Carmen Gheorghe, Raluca Irimia, Gabriela Perianu, Anastasia Boldineva, Nicoleta Safta, Ana Marchidanu, Bianca Eşanu. Antrenor, Alexandrina Soare.
Arbitri: Constantin Din - Sorin Dinu.

Derby-ul etapei a 9-a, a campionatului primei ligi la handbal feminin, a fost considerat meciul de la poalele Tâmpei, dintre ocupantele locurilor 2 şi 3 ale ediţiei trecute de campionat. Acest statut s-a menţinut în primele minute ale meciului, după care gazdele de la Corona a luat soarta partidei în propriile mâini  şi imediat după primul sfert de oră deja conduceau la 7 goluri diferenţă, 12-5. Brăilencele au căutat să domolească iureşul echipei gazdă şi după ce acestea au redus din intensitate, s-au apropiat la patru goluri, 13-9, 15-11 şi 17-13 la pauză. Nu trebuie omis faptul că 10 jucătoare din echipa gazdă au evoluat la echipele naţionale care s-au pregătit pentru turneul final al europenelor din decembrie. La reluare, oaspetele  timp de un sfert de oră  nu au mai înscris decât un singur gol şi în min. 45, scorul devenise 23-14. Din nou pe final de meci, Corona a mai redus din intensitate şi partida s-a încheiat cu scorul de 28-21, un scor mult prea mic faţă de diferenţa din jocul celor două competitoare. La gazde  spiritul de echipă a fost deosebit, 10 jucătoare şi-au înscris numele ca marcatoare, iar poarta a fost şi de data aceasta la înălţime, Denisa Dedu pur şi simplu închizând buturile. La oaspete  tot greul a fost dus de Ramona Farcău, care a înscris jumătate din golurile acestora.

Bogdan Burcea, mulţumit de rezultat
La finalul partidei antrenorul Bogdan Burcea s-a declarat mulţumit de rezultat, dar consideră  că s-au făcut şi unele greşeli care puteau fi omise: „În ciuda scorului de pe tabelă şi a felului în care s-a  disputat partida, am întâlnit o echipă experimentată, poate cea mai omogenă din campionat. Mă bucură victoria, deşi aş dori să justific anumite  erori, nu o pot face, tot ce îmi doresc acum, este să mă gândesc la faptul că poate oboseala  acumulată în zilele de la lot, dar şi aşa aş fi vrut  să văd o altă evoluţie la o parte din fete. S-a ratat mult, cred că au fost vreo 12-13 situaţii clare de gol. Au fost şi mici probleme de apărare, dar şi în aceste condiţii nu le pot lua  din meritele fetelor care au câştigat la 7 goluri diferenţă. După părerea mea, acest joc trebuia să-l câştigăm la o diferenţă mult mai mare. Ca o concluzie, sper ca fetele  care sunt în vederea  echipei naţionale să facă totul pentru a avea evoluţii foarte  bune la echipa de club pentru că numai aşa pot ajunge la europene. De ele depinde  care din echipă vor reprezenta România la Campionatul European, eu sper, normal, cât mai multe”.