Editia 7591 - 03 dec 06:32

Veniţi din Kenya, au bifat recorduri de top mondial la 10K-ul de la Braşov

Autor:

Publicat la 29 sepembrie 2021

Kenyanul Peter Mwaniki Aila (foto stânga) a câştigat prima ediţie a cursei de 10km pe şosea de la Braşov Running Festival. Rezultatul său, 28 de minute şi 39 de secunde este unul de top 50 mondial, anunţă Zile şi Nopţi. Al doilea s-a clasat un alt sportiv din Kenya, Roncer Kipkorir Konga, cel care, prin poziţia sa în topul mondial al anului la semi maraton, se anunţa drept marele favorit al cursei. Clasat al treilea, Nicolae Alexandru Soare a fost singurul român care a încercat să le opună rezistenţă alergătorilor africani. „Traseul a fost foarte plat şi rapid, iar organizarea excelentă. Mă bucur foarte mult că am reuşit să câştig şi aştept să revin anul viitor, când sunt convins că va fi mult mai greu, dar sper să fiu din nou primul”, a declarat la finalul concursului Peter Aila.
La proba feminină, succesul i-a revenit lui Nelly Jepchumba (foto dreapta), tot din Kenya, după o cursă în egală măsură foarte rapidă, încheiată cu timpul de 32 de minute şi 11 secunde, un rezultat ce plasează cursa de la Braşov în Top 30 la nivel mondial. A doua s-a clasat Stella Rutto, atleta născută în Kenya, dar care acum reprezintă România, cu 33:35, în timp ce pe poziţia a treia, după o cursă extrem de curajoasă, s-a clasat băcăuanca Adelina Panaet, după 33 de minute şi 44 de secunde.
Deşi a fost o cursă-test, parte din procesul de omologare a traseului din Cartierul Coresi şi totodată un preambul al evenimentului de anul viitor, 10K-ul de la Braşov a atras la start cei mai buni alergători din România, dar şi zeci de amatori, confirmând faptul că organizatorii, Comparty Sports Management şi CS Colţea, au şanse să obiectivul declarat: să realizeze la Braşov o competiţie de talie internaţională.
Şi cursele pentru copii, realizate în parteneriat cu Clubul Rotary, în cadrul programului „Promenada Inimilor”, s-au bucurat de un succes fantastic. Premiile generoase, dar şi posibilitatea de a alerga pe acelaşi traseu cu atleţii mari, i-au atras pe cei mici şi au generat un interes ridicat în jurul evenimentului. Peste 400 sute de copii, dar şi numeroşi părinţi au spus prezent întâlnirii de duminică, 26 septembrie, şi au transmis un puternic mesaj privind importanţa mişcării pentru o viaţă sănătoasă şi pentru prevenirea afecţiunilor cardiace.
Braşov Running Festival este programat să se desfăşoare în format complet în luna septembrie a anului viitor, manifestarea urmând să aducă în cartier Coresi numeroase curse, dar şi evenimente adiacente alergării: conferinţe, activităţi educaţionale sau spectacole.