Editia 8166 - 19 apr 01:06

Vedete şi peste 600 de participanţi la TriChallenge Braşov

Autor:

Publicat la 04 iulie 2016

Peste 600 de sportivi au luat startul ieri la a patra ediţie a TriChallenge Braşov, eveniment organizat cu sprijinul Federaţiei Române de Triatlon. Participanţii s-au întrecut pe traseul Lacul Codlea - Poiana Braşov - Piaţa Sfatului, în trei probe - înot, ciclism şi alergare. Probele de alergare şi de ciclism s-au desfăşurat pe asfalt, iar cea de înot în Lacul Codlea. Ciprian Balanescu, multiplu campion naţional la duatlon şi triatlon a fost  imaginea evenimenului, iar Vladimir Draghia a participat alături de Mohammad Abedin (Muki), sportiv al Special Olympics Romania, în cadrul probei de sprint. Muki a parcurs proba de alergare sprint, însemnând o distanţă de 4 kilometri, aceasta fiind prima lui participare la un triatlon şi a doua participare a unui sportiv cu nevoi speciale la o astfel de competiţie de masă. De asemenea, Anca Bucur, Miss Fitness Univers, a susţinut două sesiuni de fitness cu cei prezenţi la eveniment, în Piaţa Sfatului.

Rezultate proba olimpică (1,5 km înot, 47 km bicicletă, 8 km alergare)
Învingăorul la categoria SuperLiga, destinată sportivilor profesionişti, a fost David Ruzsas, cronometrat cu timpul de 2h 07min 34 sec, urmat de Ciprian Bălănescu pe locul doi, în 2h 08min 24sec şi pe locul trei de Marton Varga, cu timpul 2h 13min 06sec.
La categoria Individual masculin a fost desemnat câştigător Andrei Dan Dudu, cronometrat cu timpul de 2h 23min 08sec, urmat de Răzvan Mihai Staicu pe locul doi, în  2h 26min 19sec şi pe locul trei de Zsolt Langviser, cu timpul 0h 27min 13sec. La Individual feminin câştigătoarea a fost Adel Koter, care a trecut linia de finish dupa 2h 52min 01sec. La Ştafetă Olimpic, câstigătoare a fost echipa Tyr Team, timpul cronometrat fiind de 2h 12min 33sec. Pe locul doi s-a clasat echipa Mit Brasov, cu 2h 15min 13sec iar pe locul trei, echipa Seven cu 2h 19min 26sec.

Rezultate proba Sprint (500 m înot, 27 km bicicletă, 4 km alergare)
La categoria Sprint Individual masculin, câştigător a fost Andras Kiraly, cronometrat cu 1h 09min 12sec. La feminin, pe locul întâi a ieşit Hajnalka Jakab Benke, cu timpul 1h 29min 22sec. Sprint Ştafeta a fost câştigată de echipa Fast Boys Roman, cu 1h 18min 38sec.