FOTBAL – LIGA 1

UTA lui Balint n-a reuşit să încurce liderul

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 15 martie 2021

FCSB rămâne pe primul loc în Liga 1 după victoria la limită pe terenul celor de la UTA Arad, din etapa a 27-a. Echipa lui Toni Petrea a avut un adevărat festival de ocazii şi o bară, dar a fost aproape să fie egalată în prelungiri. Meciul a început cu FCSB în atac, iar Vînă a irosit prima şansă. După ocazia uriaşă a lui Tănase şi şutul lui Coman, care a fost prins de portar, oaspeţii au deschis scorul în minutul 41, prin Moruţan. După două minute, arădenii au rămas în inferioritate numerică, iar FCSB a avut apoi o bară prin Coman, în finalul primei reprize. UTA Arad - FCSB 0-1. Arădenii, în 10 oameni  din minutul 43, au avut o ocazie mare în prelungiri În partea secundă, FCSB s-a jucat cu ocaziile. Mai întâi puştiul Istrate şi Coman au ratat în aceeaşi fază, iar Tănase nu a nimerit poarta. Acelaşi Istrate a ratat apoi din 6 metri, iar Tănase nu a nimerit nici de această dată poarta, din voleu. UTA a avut o şansă prin Erico, care a reluat stab cu capul, iar la cealaltă poartă, Olaru nu a avut nici el noroc. Coman a irosit şi el o ocazie mare, în timp ce şutul lui Ovidiu Popescu l-a nimerit pe Shlyakov. În prelungiri, UTA a fost aproape să dea lovitura, dar Andrei Vlad a apărat cu greutate lovitura de cap a lui Miculescu. UTA - FCSB s-a terminat 0-1, iar roş-albaştrii bifează 4 victorii consecutive.
Celelalte meciuri ale etapei: Gaz Metan Mediaş – Universitatea Craiova 0-2, Academica Clinceni – FC Voluntari 0-1, FC hermannstadt – FC Viitorul 0-0, UTA Arad – FCSB 0-1, Chindia Târgovişte – Astra Giurgiu 0-1, CFR Cluj – Poli Iaşi 4-0, FC Botoşani – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe (luni, ora 17.30), Dinamo Bucureşti – FC Argeş (luni, ora 20.30).
Clasament: 1. FCSB 60, 2. CFR Cluj 57, 3, Universitatea Craiova 53, 4. Sepsi Sf. Gheorghe 40, 5. FC Botoşani 37, 6. Academica Clinceni 37,  7. Astra Giurgiu 35 8. Chindia Târgovişte 35, 9. FC Argeş 33, 10. UTA Arad 33, 11. FC Viitorul 30, 12. FC Voluntari 28, 13. Gaz Metan Mediaş 28, 14. Dinamo Bucureşti 27, 15. FC Hermannstadt 23, 16. Poli Iaşi 16