Editia 8171 - 26 apr 03:45

Universitarii brașoveni învingători la Cluj

Publicat la 12 mai 2010

Gladiator Cluj - CSUM Cuadripol: 92-101 (26-31, 22-32, 22-30, 22-8) Sala „Horia Demian” Cluj. Spectatori: 200 Gladiator: Levi Levine 37(3x3), Robert Bishop 21(5), Leroy Dawson 16, Mihai Raco-vițan 11(3), Dan Popa 4, Sandor Vizi 3(1), Claudiu Mihaiu ,Bruno Roschnafsky, Karoly Szoke

Gladiator Cluj - CSUM Cuadripol: 92-101 (26-31, 22-32, 22-30, 22-8) Sala „Horia Demian” Cluj. Spectatori: 200 Gladiator: Levi Levine 37(3x3), Robert Bishop 21(5), Leroy Dawson 16, Mihai Raco-vițan 11(3), Dan Popa 4, Sandor Vizi 3(1), Claudiu Mihaiu ,Bruno Roschnafsky, Karoly Szoke. Antrenor Bruno Roschnafsky. CSUM Cuadripol: Zeliko Bubanja 22(1), Cassey Wohllib 21(2), Tsvetelin Ivanov 19(1), Dejan Mladenovic 16(2), Radu Paliciuc 11, Nenad Marinkovic 7(1), Octavian Boian 4, Horia Codin 1 Lucian Chiroff, Bogdan Dragoș. Antrenor Dan Calancea Arbitrii: Stelian Bănică, Mircea Șerban, Ciprian Stoica. Brașovenii au plecat spre Cluj cu gândul de a încheia meciurile din play - out din pri-ma partidă, pentru că la Brașov au obținut două victorii clare cu 102-67 (50-32) și 99-77 (41-39). Știau că meciurile din sala Horia Demian vor fi mai grele datorită faptului că jucătorii suspendați ai Clujului vor evolua căutând să recupereze diferența. Evoluția echipei pregătite de Dan Calancea a fost la un nivel superior dominându-și categoric adversarul. Au condus aproape permanent, uneori la diferență apreciabilă care ne scutește de comentarii. Diferența finală ar fi putut fi mai mare dacă în ultimul sfert al meciului nu ar fi ridicat piciorul de pe accelerație și ar fi permis gazdelor să recupereze o parte din terenul pierdut. Meciul a început echilibrat, cu primele 6 minute ce au aparținut pe tabelă gazdelor, 18-14, după care oaspeții au revenit, au preluat conducerea la 22-27 (min.9) și la încheierea primelor 10 minute brașovenii să aibă 5 puncte avans, 26-31. Sfertul al doilea le-a aparținut brașovenilor integral, 34-44 (min.16), 46-61 (min. 19) și la pauză diferența ajunsese la 15 puncte, 48-63. După pauză, elevii lui Dan Calancea au declanșat atacuri care au dus scorul la diferențe apreciabile, 49-68 (min.22), 57-75 (min.23) pentru ca în min. 28 să se înregistreze cea mai mare diferență, 28 de puncte, scor 64-92. Relaxarea s-a instalat în rândul formației de sub Tâmpa, care în ultimul sfert au înscris numai 8 puncte primind 22, cu toate acestea victoria fiind una clară, la 9 puncte, 92-101. Elevii lui Dan Calancea merită felicitările fanilor și-și vor continua drumul în cel de-al 16-lea sezon pe prima scenă a baschetului masculin românesc. În al doilea meci din play out s-a ajuns la situația de 2-2. La București Dinamo a luat un avantaj prin cele 2 victorii obținute, 75-65 (36-33) și 79-78(38-40), dar au fost egalați în meciurile din Bănie unde SCMU Craiova a învins cu 67-64 (32-28) și 65-64 (34-33). Meciul decisiv va avea loc la București pe 14 mai.