FOTBAL – LIGA 2

Unirea Slobozia s-a salvat in extremis

Autor: Petra VÂRLAN

Publicat la 24 mai 2021

Unirea Slobozia s-a menţinut dramatic în Liga 2, după ce a câştigat returul barajului de menţinere, 3-0 cu Fotbal Comuna Recea (0-2 în tur).
După 0-0 la pauză, la capătul unei reprize liniştite, Unirea Slobozia a întors în 45 de minute soarta dublei manşe, scrie gsp.ro.
Ialomiţenii au deschis scorul în minutul 52, prin Afalna, care a marcat cu un şut spectaculos de la 20 de metri. În final, meciul a devenit unul dramatic.
În minutul 82, Gabriel Lazăr a făcut
2-0, egalând scorul la general. Când meciul părea că se îndreaptă spre prelungiri, Unirea Slobozia a dat lovitura şi a făcut 3-0 după ce Marius Ciobanu a marcat cu un şut din mijlocul careului în minutul 90+4.
După gol, între jucătorii celor două echipe a izbucnit un scandal general, iar arbitrul Iulian Dima a acordat trei cartonaşe roşii, două pentru gazde şi unul pentru oaspeţi.
Comuna Recea, Pandurii Târgu Jiu, Aerostar Bacău, CSM Reşiţa şi CSM Slatina au retrogradat în Liga 3.
Meciul de pe stadionul „1 mai”, din Slobozia, a fost primul din România care se desfăşoară oficial cu fani în tribune în 2021.
La arenă a fost permis, în limita capacităţii de 25%, accesul suporterilor care au respectat protocolul FRF şi au prezentat dovada vaccinării împotriva coronavirusului, un test PCR negativ sau un test antigen.