Editia 8166 - 19 apr 02:08

FOTBAL LIGA 2 - PREGĂTIRI

Unirea e în cantonament şi se împarte între antrenamente şi meciuri amicale

Publicat la 03 august 2015

Divizionara B Unirea Tărlungeni se află în pregătire centralizată la sediu disputând alte două meciuri amicale. După înfrângerea din meciul cu FC Afumaţi au urmat două meciuri, cu promovata în liga secundă, una din  echipele de tradiţie din nordul ţării, FCM Baia Mare şi urmaşa unei alte  formaţii de tradiţie din sud, SCM Piteşti. Dacă elevii lui Dan Bona i-au învins pe băimăreni, 2-1 cu piteştenii au scos acelaşi scor dar în favoarea argeşenilor.

Unirea Tărlungeni  -  FCM Baia Mare 2-1 (1-0)
Pentru Unirea au înscris: Liviu Niculaie (19), Pastor (60).
Unirea: Muţiu - Burlacu, Forika, Şerban, Bucur - Vasiloi, Dâlbea, Minciună, Petra- Liviu Niculaie, Chirciu (prima repriză). Dănălache - Ionică, Istrofor, Şerban (60 Iordache), Burlacu (60 Poenaru)- Vlăsceanu, Cioinac, Pastor, Sorin Marin - Păduraru - Chirciu (60 Paraschiv) (repriza a II-a). Antrenor, Dan Bona.

Nou promovata în liga secundă a fost un bun partener pentru Uniristi cu care a realizat un test deosebit de bun.
Antrenorul Dan Bona a declarat: „Pentru noi a fost un test bun, a fost cu totul altceva faţă de meciul cu FC Afumaţi, meci în care am testat mai mulţi juniori. Am cristalizat un lot pentru evoluţie în campionat şi începem să arătăm ca o echipă. Victoria din acest meci, în care am introdus in teren după minutul 60 câţiva juniori, ne dă mare încredere în cristalizarea unei echipe care să pună probleme oricărei echipe din liga secundă. Tinerii folosiţi,  cu siguranţă vor creşte alături de jucători experimentaţi ai echipei, Dâlbea Liviu Niculaie, Forika”.

Unirea Tărlungeni  -  SCM Piteşti  1-2 (0-1)
Pentru Unirea a înscris: Liviu Niculaie (min. 75), la scorul de 0-2.
Unirea: Dănălache- Vlăsceanu, Şerban, Istrofor, Poenaru- Vasiloi, Cioinac, Minciună, Petra- Chirciu, Păduraru (Repriza I). Muţiu- Ionică, Forika, Iordache, Burlacu - Podelesni, Dâlbea, Pastor, Petra - Liviu Nicolaie, Paraschiv.(Repriza II-a). Antrenor, Dan Bona.

Sorin Marin şi Bucur nu au putut fi folosiţi pentru unele uşoare probleme medicale, iar Petra a fost singurul jucător folosit în ambele formule de echipă.
Următorul meci amical se va disputa vineri, 7 august pe propriul teren cu Sepsi Sf. Gheorghe, iar a doua zi pe 8 august pregătirea centralizată se va încheia.