Unirea, doar remiză la Satu Mare, după ce a fost egalată în final!

Olimpia Satu Mare - Unirea Tărlungeni 1-1 (0-1)
Stadion: Olimpia (Satu Mare), spectatori: 250
Au marcat: Faur (84), respectiv Forika (11).
Olimpia: Băican - Ciul (Bura ‘74), I. Tătaru, Heil, Iuhas (cpt.) - Chivari, Villand - Takacs (Faur ‘55), Sălăgeanu, Selagea (Kanalos ‘70) - Al. Boştină. Antrenor: Tiberiu Csik.
Unirea: Muţiu - Vlăsceanu, Forika, I. Şerban, Seb. Bucur - M. Popescu, M. Burlacu, Minciună, Petra (Păduraru ‘79) - S. Marin (cpt.) - Chirciu (Petrean ‘90). Antrenor: Dan Bona.
Arbitru: Mircea Ardelean (Arad), asistenţi: Mihai Marius Marica  (Bistriţa) şi Andrei Nicolae Chiţoiu  (Timişoara).

Unirea a început bine ultimul meci al sezonului, cel de la Satu Mare. Popescu l-a pus primul la încercare cu un şut de la 20 de metri pe portarul Băican, iar imediat după aceea, la prima lovitură de colţ, braşovenii au deschis scorul. Marin i-a centrat perfect lui Forika (11), iar fundaşul a înscris cu o lovitură de cap din cinci metri. Takacs (16, 22) a încercat mai apoi să readucă în joc Olimpia, însă şuturile sale anemice nu i-au pus probleme lui Muţiu. Şi Villand (32) a avut şansa să egaleze, însă s-a precipitat atunci când a rămas singur cu portarul advers şi i-a trimis doar în braţe. La pauză, s-a intrat cu avantaj minim pentru echipa din Tărlungeni, însă nu înainte ca Bucur să respingă de pe linia porţii o minge trimisă cu capul de Tătaru (42). După pauză, Olimpia a pus din nou stăpânire pe joc, însă Petra (48, 51) şi Marin (51) ar fi putut da lovitura pe contre. Csik a mutat însă inspirat prin introducerea lui Kanalos şi ocaziile au curs la poarta lui Muţiu. Nou-intratul i-a centrat mai întâi lui Boştină (73), care a ratat incredibil din faţa careului mic, iar mai apoi i-a trimis decisiv lui Faur (84), alt jucător introdus în a doua repriză, care a adus egalarea cu un şut din 10 metri. S-a terminat 1-1 şi Olimpia ia vacanţă de pe locul 8, în timp ce Unirea e pe 11.

Bona e convins că echipa sa ar fi meritat victoria
Antrenorul oaspeţilor, Dan Bona, a declarat că Unirea ar fi merit victoria în meciul cu Olimpia. „A fost un meci în care eu spun că, după aspectul lui şi după ocazii, am fi meritat să-l câştigăm. Mă bucur enorm pentru jucătorii mei şi pentru jucătorii tineri că este al şaselea joc fără înfrângere. Avem o serie foarte bună, ceea ce ne dă speranţă pentru retur. Noi am început campionatul prost, dar acum în ultima vreme s-au schimbat multe la noi, inclusiv jocul şi rezultatele şi suntem pe un drum bun. Îmi pare rău că am avut punctele în mână şi o nesincronizare pe fază defensivă şi o execuţie de generic a lui Faur ne-au privat de cele două puncte. Mă bucur că am luat punct şi am arătat că merităm şi avem încredere că ne vom salva”, a spus Bona.