Editia 8168 - 23 apr 01:22

Unirea a terminat turul neînvinsă

Publicat la 14 mai 2014

Victoria de ieri cu Rapid CFR Suceava aşează Tărlungeniul, confortabil, pe primul loc în play-out

Unirea Tărlungeni – Rapid CFR Suceava 3-2 (2-0)
Au marcat: Neculai (11), Elek (41), L. Nicolae (80 – pen.) / Sumănariu (73), Ferariu (88)
Unirea: Dărăbanţ – Vlăsceanu (46 Dobrea), Tatarciuc, Frîncu, Iaru - Antoche, Brujan (57 S. Marin) - L. Nicolae (cpt.), Al. Neculai, Marcăş – Elek (77 Postolache). Antrenor: Laszlo Balint
Rapid CFR: Hînţescu - D. Bălan, Velescu, I. Sava, I. Plămadă – Cerlinca (77 Vornicu), Sumanariu, C-tin. Ferariu, Golofca - M. Negru (cpt.) (46 Bîgu), Ionesi (79 Ct. Pascal). Antrenor: Bogdan Tudoreanu.

Când ai 4 victorii consecutive şi un egal obţinut în deplasare moralul nu poate fi decât unul extrem de bun, iar acest lucru
s-a văzut şi ieri, în jocul prin care Tărlungeniul a încheiat un tur perfect de play-out. Venită de pe o poziţie retrogradabilă, Rapid CFR Suceava nu a pus deloc probleme în prima parte, iar băieţii lui Gyuszi Balint au deschis scorul rapid, prin tânărul Neculai. A urmat apoi un adevărat festival al ratărilor, Marcăş, Liviu Nicolae şi Elek irosind ocazii rarisime. Cu câteva minute înainte de pauză Elek a rămas încă o dată singur cu portarul advers şi a reuşit să dubleze avantajul gazdelor, scorul apropiindu-se astfel de realitatea din teren. În debutul reprizei secunde „cfr-iştii” şi-au amintit că nu au venit doar în excursie, au trecut în câteva rânduri pe lângă gol, însă tentativa lor de a forţa o revenire s-a stins destul de repede. Au urmat apoi minute bune în care jocul plictisea spectatorii prezenţi în tribune şi lăsa impresia că nu se mai poate întâmpla mare lucru. Golul lui Sumănariu, un şut lângă bară de la 16 metri a fost cel care a animat finalul. Imediat, nou intratul Postolache a obţinut un penalty în urma căruia portarul sucevean a văzut şi cartonaşul roşu, iar Liviu Nicolae a transformat fără emoţii. Când mai erau doar două minute, Ferariu a executat foarte bine, peste zid, o lovitură liberă şi a făcut 3-2, prea puţin sau prea târziu pentru ca Suceava să mai poată obţine măcar un punct. „Am făcut o primă repriză reuşită, însă în a doua parte am suferit. Suceava ne-a pus probleme şi a reuşit chiar să marcheze de două ori. Sper ca la meciul de sâmbătă, cu Brăila, să ne prezentăm într-o formă bună şi să continuăm seria de rezultate pozitive. Suntem mai liniştiţi, dar mai sunt etape de disputat şi vom aborda în continuare jocurile la victorie, aşa cum am făcut-o până acum în play-out”, a declarat la final antrenorul Laszlo Balint.

„Dovedim că meritam să fim în primele şase”
Jucătorul Unirii, Liviu Nicolae, s-a arătat bucuros pentru parcursul fără greşeală al echipei sale din ultimele etape şi crede că motivaţia pe care el şi colegii săi trebuie să o aibă în acest final de campionat este aceea de a termina pe primul loc al play-outului. „Avem ambiţia să demonstrăm că suntem cea mai bună echipă dintre cele care dispută play-outul. Cred că locul nostru era, cu siguranţă, în cealaltă jumătate ca campionatului, în primele şase echipe”, a spus Nicolae.