1 XDR = 6.1310 RON

1 ZAR = 0.2433 RON

Editia 8170 - 25 apr 12:44

FOTBAL LIGA 2- PREGĂTIRI

Unirea a ieşit din cantonament cu o victorie contra divizionarei C, din Sf. Gheorghe

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 10 august 2015

Unirea Târlungeni  -  Sepsi Sf.Gheorghe 3-1 (2-0)
Au marcat: Chirciu (30), Liviu Niculaie (35), Cioinac (50)/ Mitroi (70)
Unirea: Muţiu - Vlăsceanu, Forika, Şerban ,Bucur - Vasiloi, Dâlbea, Minciună, Sorin Marin- Chirciu, Liviu Niculaie ( repriza I). Dănălache - Burlacu, Forika, Iordache, Bucur-Podlesnii, Cioineac, Minciună, Petra -Pastor, Paraschiv (repriza II). Antrenor, Daniel Bona.

În cel de-al treilea meci amical de pregătire al sezonului, „uniriştii” au obţinut o nouă victorie  în compania divizionarei ”C” Sepsi Sf.Gheorghe, o formaţie care are în componenţă jucători cu mare experienţă precum braşovenii Coman, Damian sau Stângă. În prima  repriză, băieţii lui Bona au înscris prin Chirciu (30) de la 9 metri, după centrarea lui Liviu Niculaie pentru ca după alte cinci minute autorul centrării să înscrie cu un şut plasat din 16 metri ( 2-0 min. 30). La reluare, Unirea continuă forcingul şi în min.50 Cioineac  şutează năpraznic  din 25 metri înscriind  cel de-al treilea gol, 3-0. Fără să mai forţeze pe final de meci, gazdele primesc gol în min.70 de la Mitroi, care a şutat spre poarta apărată de Dănălache, mingea a fost deviată de Iordache şi s-a dus în plasă, 3-1. La încheierea cantonamentului de 10 zile de la Tărlungeni, jucătorii au primit două zile libere, urmând ca de astăzi să reia antrenamentele, iar următorul meci amical se va disputa sămbăta viitoare, 15 august, în compania lui FC Braşov. Antrenorul Daniel Bona a declarat la finele acestei perioade de acumulări: „A fost un stagiu bun de pregătire în care s-a pus accentul pe partea fizică. În afara lui Iaru , care este în continuare accidentat  în rest întregul lot este valid, iar următorul meci amical va fi cu FC Braşov şi vom pune accent pe omogenitate pentru a stabili o formulă de echipă cu care să atacăm campionatul  care începe la sfărşitul acestei luni”.