banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9771 RON

1 USD = 4.7550 RON

1 GBP = 5.9799 RON

1 XAU = 448.7474 RON

1 AED = 1.2946 RON

1 AUD = 3.0123 RON

1 BGN = 2.5447 RON

1 BRL = 0.8244 RON

1 CAD = 3.3531 RON

1 CHF = 5.2715 RON

1 CNY = 0.6545 RON

1 CZK = 0.1987 RON

1 DKK = 0.6673 RON

1 EGP = 0.0939 RON

1 HUF = 1.2382 RON

1 INR = 0.0548 RON

1 JPY = 3.1168 RON

1 KRW = 0.3300 RON

1 MDL = 0.2558 RON

1 MXN = 0.2331 RON

1 NOK = 0.4269 RON

1 NZD = 2.7110 RON

1 PLN = 1.1954 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0524 RON

1 SEK = 0.4434 RON

1 TRY = 0.1313 RON

1 UAH = 0.1143 RON

1 XDR = 6.2319 RON

1 ZAR = 0.2589 RON

Editia 8361 - 17 feb 08:34

Unde-s absolvenţii?

Autor: Iulian CUIBAR

Publicat la 29 sepembrie 2014

Deşi au avut la dispoziţie peste 1.400 de joburi, la bursa organizată de AJOFM, doar puţin peste 300 s-au interesat de o posibilă angajare

Unde-s absolvenţii?

Agenţia Judeţeană pentru Ocuparea Forţei de Muncă (AJOFM) a organizat vineri o Bursă a locurilor de muncă pentru absolvenţi, la care i-a invitat şi pe ceilalţi şomeri din judeţ. Cu o zi înaintea târgului, 88 de firme îşi anunţaseră participarea, însă, în cele din urmă, numărul acestora a fost chiar ceva mai mare, de 103. La fel s-a întâmplat şi cu numărul locurilor de muncă, iniţial fiind anunţate puţin peste 1.200, însă, vineri, în ziua organizării târgului, au fost aproape 1.500. Din păcate, numărul absolvenţilor care s-au prezentat la târg, dornici să obţină un loc de muncă, a fost destul de mic, 374 din cei peste 7.000 absolvenţi care au terminat şcoala în acest an. AJOFM are în evidenţă peste 250 de absolvenţi care primesc indemnizaţie de şomaj şi se aştepta la o participare mai semnificativă a acestora. Numărul şomerilor care nu au terminat şcoala în această vară, însă îşi doresc un loc de muncă, a fost mult mai mare decât cel al absolvenţilor. În total, 914 braşoveni au trecut vineri pragul agenţiei, cu speranţa că îşi vor găsi un loc de muncă sau îl vor putea schimba pe cel actual.
Dimineaţa, la prima oră, la Casa Armatei, locul de desfăşurare al bursei, au sosit cei de vârsta a doua sau cei care îşi caută un loc de muncă de ceva mai multă vreme. Absolvenţii au venit, în general, pe la prânz, când deja nu mai era nici coadă la târg.
Cele 1.484 de locuri de muncă oferite de firmele care au participat la acţiune înseamnă o creştere faţă de anul trecut. Joburile erau atât pentru persoane cu studii superioare (circa 150 de locuri), cât mai ales pentru cele cu studii medii şi minim obligatorii. Posturile vacante au acoperit o paletă de 186 de meserii (61 pentru studii superioare şi 125 pentru studii medii), de la inginer (diverse specializări) până la profesor, de la project manager până la proiectant, de la translator până la inspector/specialist resurse umane, de la şef de sală până la recepţioner, de la bucătar până la agent de vânzări, de la şef autobază până la izolator termic, de la facturist până la florar-decorator. Ca de obicei, absolvenţii se gândeau că vor găsi posturi plătite mult mai bine decât ce le-au oferit angajatorii. Aceştia din urmă, cu experienţa ultimilor ani, nu mai prea caută tineri calificaţi, astfel că şi veniturile oferite sunt mai reduse. „Mă gândeam că, dacă tot sunt atâtea locuri de muncă, voi găsi şi eu ceva cu un salariu bun. Din păcate, toate sunt cu salarii foarte mici”, spune un tânăr. „Noi avem peste 60 de locuri de muncă în 20 de meserii. Am primit deja mai multe CV-uri şi, chiar dacă tinerii nu sunt calificaţi în aceste meserii, ne vom ocupa noi de calificarea lor”, spune reprezentantul unei firme.
Dacă cei mai mulţi au depus CV-uri şi aşteaptă un telefon din partea angajatorilor, există şi 11 norocoşi care au fost angajaţi pe loc, dintre aceştia cinci fiind chiar absolvenţi (un inginer, un programator, doi agenţi servicii clienţi şi un agent de vânzări asigurări). Până la finalul zilei, alţi 286 au fost selectaţi pentru interviu sau probă de lucru începând chiar de azi.

În afară de numeroasele firme, la eveniment au avut câte un stand şi instituţii precum Inspectoratul Teritorial de Muncă, Centrul Militar Zonal, Centrul Regional de Formare Profesională a Adulţilor, Camera de Comerţ şi Industrie sau Penitenciarul Codlea. De altfel, 10 deţinuţi care se află în regimul de executare deschis şi care sunt în perioada preliberatorie au participat la Bursă căutând un post de constructor, tâmplar, spălător, peisagist, lucrător în cultura plantelor sau frizer, meserii în care sunt calificaţi încă din perioada detenţiei. „Deţinuţii participă la diverse activităţi educaţionale şi de asistenţă psihosocială. Programe de alfabetizare, şcolarizare, de dezvoltare a culturii generale, de educaţie civică sau de gestionare a comportamentului îi ajută să reuşească o integrare socio-profesională”, a explicat Claudiu Ştaier, purtător de cuvânt al Penitenciarului Codlea.

+0 -0

Comentarii

Maria Corbos

2014-10-01 18:15:13


Nu mai incercati sa ne dati joburi de 2 lei in Romania ! Suntem deja in UK, Germania, Franta, Italia, USA si Canada !! Si nici ca ne vom mai intoarce vreodata inapoi. Peste 40-50 de ani, in tara vor ramane doar pensionarii, cei care va voteaza. Noi ne vedem de o viata mult mai buna !

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie