banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8686 - 23 iun 13:49

Unde dai și unde crapă: Gunoiul de la Restaurantul de pe Tâmpa atrage urșii. La presiunea activiștilor agitați politic, Garda de Mediu a închis drumul, dar nu a interesat pe nimeni ce urmează

Autor:

Publicat la 08 mai 2026

Unde dai și unde crapă: Gunoiul de la Restaurantul de pe Tâmpa atrage urșii. La presiunea activiștilor agitați politic, Garda de Mediu a închis drumul, dar nu a interesat pe nimeni ce urmează

Blocarea drumului de acces spre Tâmpa cu autovehiculele poate conduce la adevărate tragedii în perioada următoare, având în vedere că zona este recunoscută pentru prezența urșilor. De altfel, noaptea trecută, un urs și-a făcut deja apariția la Restaurantul Panoramic, atras fiind de prezența resturilor menajere, care nu au mai putut fi ridicate după ce șeful Gărzii Forestiere, George Gârbacea, a decis blocarea accesului autovehiculelor pe drumul de exploatare care pornește din Răcădău. Acesta acționase în urma presiunii publice a ONG-ului „Scut pentru spații verzi”, dar și în urma unor solicitări făcute de consilierul USR Alexandru Gheorghe.
Reprezentanții Ana Hotels au solicitat Primăriei Brașov deblocarea temporară a accesului pe Tâmpa pentru o autospecială a celor de la Comprest care să transporte gunoiul. „Considerăm că prezența urșilor pune în pericol atât personalul nostru, cât și turiștii care ajung pe Tâmpa fie pe jos, fie cu telecabina”, susțin reprezentanții companiei care administrează restaurantul de pe Tâmpa.
„Solicităm sprijinul pentru ridicarea barierei de la intrarea pe drumul de exploatare în vederea evacuării urgente a gunoiului rezultat în urma activității operaționale și deșeurilor adunate în incinta locației în urma închiderii drumului și a accesului operatorului de salubritate contractat”, se arată în adresa remisă Primăriei Brașov”.
Drumul de exploatare este singura cale de acces de la Panoramic către un drum public. (BizBrașov.ro)

Comentarii

'Cosmin'

2026-05-14 18:42:27


'Asta e doar o ambitie... Serefuza transportjl marfii si gunoiului cu gelecabina, pe motiv ca ce? Dacafoloseau drumul ala pt 1 transport/zi cum e normal si SUFICIENT, nu comenta nimeni. Dar copos vrea autostrada acolo. Asta cu ursu e vrajeala. Gunoiul nu trebuie depozitat in padure'

'Dora'

2026-05-13 17:39:51


'Dar de ce musai restaurant?! Ca asa vrea G.Copos?!! Dar un simplu bufet cu sandvisuri, ciocolata, inghetata, o apa minerala si plata, bere nu era suficient?!! Cu mai multe banci si mese de lemn ori metalice, cu copertine simple, in aer liber, cu vedere panoramica. Nu castiga G.Copos cat vrea si cum vrea ?!! '

'Stie cineva ?'

2026-05-09 18:43:04


' ALO:D.S.P. Brasov Departamentul care suna ca se merge in control.Stie cineva, MAI EXISTA SANEPID in Brasov, Dupa asa amploare a comentariilor, era cazul sa vina cu un punct de vedere/obiectiv.\nAm Controlat, si Nu am gasit URSUL? /s-al Amendam .Era o vorba in fata vopsit gardu in spate Leopardu.ASA SI ACOLO.'

'ion'

2026-05-08 22:02:56


' Mare Manager si-a mai pus. DE CE NU pot face un container ETANS sa fie coborat cu telecabina,ori de cate ori este nevoie.Iar cartoanele NU trebuiesc presate 1 mc,O luna de zile,Normal ca miros,ASADAR Nu mai cersitii,bariera, FACETIVA TREABA.'

'Asterix'

2026-05-08 21:09:15


'@Eu. Cam ai dreptate. Ia taie acum un copac... ipotetic vorbind... ca sa dezvolti o nouă Poiană. (eu as vrea un imens aquapark, să stau în piscine suspendate cu vedere la munte :) Aualeeeu.... Marș face USR-UL. Marș lor... cu politica nu traumatizezi găina, că suferă. Să mănânce căcat atunci'

'Eu'

2026-05-08 17:35:20


'Oameni buni... Panoramicul e un simbol. Poiana a fost creată de la zero. Cu toate relele de atunci, existau oameni cu viziune, capabili de strategie. Acum... Lege există, să se respecte. Eu atat am spus. Nu pot fi de acord cu extremismul: să închidem accesul la restaurant, ca sunt eu ofticat că se imbogățeste Copos. Sau ca da bine la popor, placă tot pusă de USR, tot din ciclul să plângem că nu tăiem copacul (când poți obliga la plantat 1:100).\nWin-win băieți și v-am salutat '

'Eu'

2026-05-08 17:26:18


'@VAX. Să conviețuim cu urșii ca înainte de 89, Nu se mai isteriza nimeni că e restaurant pe Tâmpa și nu împuțea nimeni cu gunoi telecabina. '

'Eu'

2026-05-08 17:24:17


'@willy. Calm băiete... Altii beau bere pe Muntele Olimp. Mediu protejat la sânge, lege respectată (autorități care nu dorm în papuci) și spor la bine.'

'Eu'

2026-05-08 17:19:19


'@rsca. Exact asta am spus: sa se respecte legea. Nu sa „facem legea”. '

'rsca'

2026-05-08 17:14:17


'@eu dupa mintea ta ar trebui sa permitem oricaror jupani sa eludeze legea doar ptr ca bugetul local nu se alimenteaza corespunzator ptr panselute si bancute. Copos sa faca bine sa-si duca gunoiul cu telecabina, punct. '

'VAX POPULI'

2026-05-08 16:20:43


'Haoleu,ce isterie s-a iscat ! Insa totul e atat de simplu: Tampa e a URSULUI,iar el a venit in camara.Ce nu se-ntelege ? Inceputul sau sfarsitul ? Ca tot aia e.Deci,luni vreau sa vad cum incepe demolarea,ca n-o sta acum ursul sa se roage de toate tarancile de oras si ghertoii,cu smartphone la kr,care au descoperit turismul,fiindca nu stiu sa curete o ceapa.Ia,gata,ma, pana aici !'

'Willy'

2026-05-08 12:10:57


'@Eu Te-am intrebat frumos: bai esti prost cumva? Si tu ce raspunzi? Total aiurea total pe langa. Daca nu vreau ca Tampa sa ajunga precum Litoralul (o buda adica) inseamna ca sunt userist? Am zis eu sa se faca elgebete acolo sau alte userisme? Ce vina avem noi brasovenii daca usereul confisca tot ce este miscare civica caci asa le place lor sa se catere peste tot? Precum paduchele in frunte? De cand protejarea mediului te face userist? Ba baiatule, eu am crescut cu Tampa, cu drumetiile acolo, sa fii tu sanatos cat am urcat eu pe Tampa si pe serpentine si pe la Iepure si cate gagici am plimbat de mana pe Aleea de sub Tampa si cate gratarele am facut eu la Iepure, erau vremuri cand mergeai pe jos de acasa pana acolo, nu ca acuma cu RAT sau cu masina. Iti era si rusine sa iei macar taxiul ca nu de aia te duceai sa mergi cu masina. Berile se tineu in rau ca sa fie reci etc, ce stii tu biata fiinta cu acces la calculator si fibra optica. Nu ne trebuie masini pe Tampa. Si nici biciclisti, apropo. Ca nu vrem sa ajunga si Tampa precum Drumul vechi de nu te mai poti plimba pe jos ca vin mizeriile alea de biciclisti in viteza si razant pe langa tine „ca sa te inveti minte si altadata sa te dai la o parte‟ asa cum am patit eu si din cauza carora nu mai merg pe acolo ca nu ma duc sa ma enevrez din cauza a tot felul de cocalari pe doua roti. La cum vorbesti nu ai nici o treaba cu Brasovul asa cum nu au nici cei cu Panoramicul si asa cum nu au multi venetici, se vede si pe strazi. Caci numai in mintea unuia ca tine daca se interzice accesul auto (de fapt nu se permite accesul auto caci nu are ce sa fie interzis ceva daca de la bun inceput nu a fost permis) ajunge totul ruine. Du-te nene cu masina la ce bodega vrei tu, sunt destule unde poti parca direct in usa. La Mc poti parca direct la geam, acolo iti da haleala direct in masina nici nu trebuie sa cobori, mananci in cazan, ragai, te basesti si gata, ai luat o masa copioasa in masina direct, te simti si tu boier. Daca iubesti Brasovul lasa-ne!'

'Eu'

2026-05-08 10:36:24


'@Willy: o ruină pe Tâmpa e mai bună, nu? Progres cu legea respectată nu ne place. Eu propun: cu respect față de mediu, valoricăm ce există deja. Si mai bine ar fi dacă ar câștiga și bugetul Tâmpei ceva: supraimpozitarea ar merge aici, o redevență de utilizare a resurselor naționale. Tu... așteaptă buldozerul ca să dărâme Panoramicul, ca să-ți ții mintea useristă și verde. '

'Willy'

2026-05-08 10:08:14


'@Eu Bai esti prost cumva? Precum unii comentatori? Treaba e simpla: pe Tampa nu facem tiganie. Punct.'

'Eu'

2026-05-08 09:58:46


'Țara extremelor. Și a fiecăruia cu p... mă-sii. Ca la Colectiv, dintr-o extremă în alta: acoperim o greșeală (autorități care inchid ochii la lege) cu o și mai mare greșeală (dăm o lege ISU nouă, care ar inchide tot Brasovul și, ironie, nici clădirile ISU Brasov si ale multor scoli si institutii din oraș nu o pot respecta si ar trebui să fie acum închise). Cu Copos si Tampa... au inchis ochii pana acum, deodata sa-i omoram. Castigă Brasovul dacă are omul ăla probleme și-i închidem afacerea? Cu „corecții” dela USR: noi să ieșim bine, după noi... potopul. Echilibru, oameni buni. Și bun simț... Sunt tări in lumea asta in care sunt agreate afaceri in parcuri/rezervatii nationale. '

'Willy'

2026-05-08 09:28:32


'Manevra! Daca ducea gunoiul la timp nu era problema. L-a strans si tinut acolo ca sa zica Uite vine ursul. Sa foloseasca funicularul. Ori sa inchida acolo. Tampa nu e Haules Bukales si nici Litoralul. La puscarie tot asa facea, nu ducea gunoiul?'

'Ff'

2026-05-08 09:26:49


'Cat de nesimtiti sunt copos si ai lui. Pana unde sunt in stare sa mearga. Sacrifica inclusiv fauna din zona fara nici o remuscare ca sa isi atinga scopul. Ar trebui sa faceti puscarie pentru smecheriile astea. Nu prea va place respectarea legii.\nTurism pe bani multi si pe investii kitchoase. \nSa inteleg ca nu va ajunge un restaurant pe varful Tampa, miroase a viitor hotel de acum incolo.'

'Dan'

2026-05-08 09:19:39


'Niste amenzi le-ar aminti ce obligatii de mediu au.\nPropaganda pentru prosti.'

'becaly'

2026-05-08 09:02:11


'Cand marele om de afaceri utecist copos a hotarat redeschiderea,nu a luat in calcul si managementul deseurilor?sau planul lor de business a fost ca se va facw drum public in arie protejata?sa le care cu telecabina,sa faca mai putine deseuri,sa plece la bucuresti...'

'Radu'

2026-05-08 08:39:43


'Este remarcabilă pofta de periaj față de Copos a ”presei” brașovene. Dar și Copos trebuie să respecte legea. Inclusiv în ce privește modul în care își ține gunoaiele. Nu mă aștept de la voi să înțelegeți valoare Tâmpei, fiindcă e evident că nu prea ieșiți în natură. Altfel, faptul că articolul ăsta nu e semnat spune iarăși ceva despre verticalitatea voastră. Super asumare, bravo!\n\nA propos, cu câți dintre oamenii care au ieșit din casă fiindcă le este importantă Tâmpa ați stat de vorbă? Interviul fiind nu doar o specie a genului publicistic, ci și o tehnică de bază de a obține informații de la o sursă.\n\nSuper profesioniști toți fanii lui Copos, ce să mai!'

'rsca'

2026-05-08 07:32:11


'Hai sictir, bai, sa puna mana utecistul copos sa-si faca curat la timp la locul de munca. '

'Cineva'

2026-05-08 07:28:36


'Au lovit inca o data ecologistii de tastatura din ONG-urile sustinute din vanzari de hidrocarburi...\n\nPai ei cu mai duceau gunoiul? Cu telecabina sau cu rucsacul? \n\nPai poate ONG-ul lui peste\' face o activitate si impreuna cu membrii lor sa mai lase tastatura si sa ia un rucsac si sa care gunoiul...uite asa se rezolva problema si dispare si amorteala dupa atat batut la tastatura...'

'Brasovean'

2026-05-08 06:50:37


'USR istii rezolva toate problemele în țara asta…….in acea ,,secta,, creierul este inexistent'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie