banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8651 - 30 apr 02:41

Unda de şoc de la Prejmer

Autor: Radu COLŢEA

Publicat la 30 august 2022

După ce a abandonat amplasamentul pentru Centrul Integrat de Management al Deşeurilor din comună, Consiliul Judeţean Braşov regândeşte strategia de finanţare a Sistemului Integrat de Management al Deşeurilor

Unda de şoc de la Prejmer

27 mai 2021 - O întâlnire a localnicilor din Prejmer pe locaţia viitorului CMID.


Accesarea banilor europeni prin Programul Operaţional Infrastructura Mare 2014 - 2023 pentru implementarea proiectelor incluse în Sistemul Integrat de Management al Deşeurilor (SMID) din judeţul Braşov nu mai este considerată realistă de către vicepreşedintele Consiliului Judeţean Braşov Szenner Zoltan.
Anunţul a fost făcut de reprezentantul administraţiei judeţene braşovene luni, 29 august, în şedinţa Adunării Generale a Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitară ADI ISO Mediu Braşov. Însă, a continuat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Braşov, demersurile pentru accesarea fondurilor europene vor continua, iar finanţarea va fi solicitată în ciclul bugetar european 2021 – 2027, prin Programul Operaţional Dezvoltare Durabilă (PODD). „Şansele să obţinem finanţarea sunt foarte mari, asta pentru că în ţară sunt puţine judeţe care nu au un sistem de management integrat al deşeurilor, astfel că, din acest punct de vedere, concurenţa va fi mică”, a afirmat reprezentantul Consiliului Judeţean Braşov.

De ce s-a ajuns la această situaţie?
Szenner Zoltan a declarat că schimbarea strategiei de finanţare este determinată de situaţia de la Prejmer. Mai exact, pe teritoriul acestei comune era planificată realizarea unui centru integrat de management al deşeurilor (unde deşeurile sunt prelucrate şi valorificate, astfel încât, la rampa de gunoi să ajungă o cantitate cât mai mică). Mai mulţi prejmereni, dar şi consilierii locali s-au opus, astfel că în vara anului trecut administraţia judeţeană braşoveană a renunţat la acest amplasament.
Pe lângă faptul că au spus „nu” construirii centrului de management integrat al deşeurilor în comuna lor, unii locuitori din Prejmer, dar şi un avocat, au deschis şi procese. „Suntem acţionaţi în instanţă de grupuri de persoane sau de avocaţi. Iniţial, a fost chemat în judecată Consiliul Judeţean Braşov, apoi Agenţia pentru Protecţia Mediului Braşov, iar reclamanţii au cerut anularea parţială sau totală a Planului Judeţean de Gestionare a Deşeurilor (în baza căruia este elaborat SMID, n.r.). Aceste procese au afectat demersurile noastre pentru obţinerea banilor europeni. După abandonarea amplasamentului de la Prejmer a trebuit să vedem dacă mai putem respecta termenele stabilite prin POIM, care prevede că ultimii bani se pot deconta până în 31 decembrie 2023. Dacă nu era situaţia de la Prejmer, încercam să obţinem banii prin POIM”, a menţionat Szenner Zoltan, a mai spus vicepreşedintele Consiliului Judeţean Braşov.

În ce stadiu este  elaborarea SMID
Conform sursei amintite, în acest moment, administraţia judeţeană are terenurile necesare pentru realizarea investiţiilor prevăzute în Sistemul de Management Integrat al Deşeurilor. „Avem hotărârile de Consiliu local sau, în cazul terenurilor private, acordul notarial al proprietarilor. Acum se lucrează la studiul de fezabilitate, termenul de finalizare a documentului fiind luna noiembrie a acestui an. Apoi vom pregăti cerea de finanţare, care trebuie să fie gata în 60 de zile”, a încheiat Szenner Zoltan.
Pentru găsirea terenurilor necesare investiţiilor din SMID, reprezentanţii Consiliului Judeţean Braşov au „bătut” 22 de localităţi, unde au făcut vizite în teren, dar au avut şi discuţii cu primarii şi proprietarii.
Consiliul Judeţean Braşov a început demersurile pentru elaborarea Sistemului de Management Integrat al Deşeurilor încă din anul 2018, însă contractul cu firma care pregăteşte documentaţia a fost semnat abia în anul 2019, întârzierea fiind cauzată de faptul că procedura de atribuire a fost contestată în instanţă.
Ulterior, demersurile au fost întârziate pentru că nu au fost identificate amplasamente optime pentru realizarea unor investiţii sau, dacă terenurile erau găsite, primarii se opuneau, cum a fost cazul centrului de management integrat al deşeurilor de la Făgăraş, unde, primarul localităţii a respins orice propunere.



 

+5 -5

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie