Un nou meci-test al primei reprezentative

Autor: Dan VINTILĂ

Publicat la 04 iunie 2014

România - Algeria (21:30-Antena 1)

4  1  2  1  6-6

Prima noastră reprezentativă susţine în această seară pe Stadionul Municipal din Geneva cel de-al doilea meci-test din turneul elveţian.
Dacă sâmbăta trecută, tricolorii
s-au confruntat cu modesta formaţie a Albaniei, pe care au învins-o pe final de meci, 1-0, acum partenerul este unul mai valoros. Formaţia Algeriei, clasată cu 7 locuri mai sus decât România, în ierarhia FIFA, locul 25 formaţia africană şi locul 32 cea a ţării noastre, este calificată pentru a treia oară la un turnul final al unui Campionat Mondial. Dacă primele două calificări au fost în 1982, Spania şi 1986, Mexic, de data aceasta ea s-a calificat pentru turneul brazilian unde va evolua în grupa H alături de Belgia, Rusia şi Coreea de Sud. Cele două reprezentative s-au confruntat în meciuri amicale de patru ori, cu câte o victorie de fiecare parte şi 2 remize, dar de fiecare dată în Algeria.
Prima confruntare a avut loc  pe 7 februarie 1984, când tricolorii erau antrenaţi de Mircea Lucescu şi care pregătea turneul final al europenelor din Franţa. Meciul a avut loc la Alger şi s-a încheiat la egalitate, 1-1. A urmat meciul de pregătire pentru turneul final din Italia.
Meciul s-a disputat tot la Alger pe 4 februarie 1990 şi s-a încheiat cu un scor alb. Atunci tricolorii erau pregătiţi de Emeric Jenei. După alţi 10 ani au urmat două partide disputate în turneul pe care naţionala noastră l-a efectuat în Algeria pe 5 şi 8 decembrie 2000, în vederea preliminarilor la mondialul asiatic, pe care din nou tricolorii l-au ratat.
În primul meci, de la Annaba, tricolorii pregătiţi de Ladislau Boloni au pierdut cu 2-3. Golurile tricolorilor au fost marcate de Marius Niculae în primul minut  al meciului şi în ultimul minut al primei reprize. Al doilea meci disputat după trei zile a revenit tricolorilor, 3-2, după golurile marcate de Bărcăuan (10), Marius Niculaie (17 şi 70).

Meciul 648 al primei reprezentativei
                          647   287 17 199  1079-843.
Teren neutru    69    26    19   25       103-93

Amicalul de la Geneva cu Algeria este meciul 648 al primei noastre reprezentative, din care 87 partide au fost victorioase şi numai în 199 a cedat.
În acest an este meciul al treilea, după remiza cu Argentina (0-0) şi recenta victorie asupra Albaniei cu 1-0. Chiar dacă meciurile sunt amicale rezultatele sunt contabilizate în ierarhia FIFA.
Din lotul de jucători cu care s-a deplasat în turneu, Victor Piţurcă nu se poate baza pe Ciprian Tătăruşanu, care a revenit în ţară fiind învoit şi Măţel care nu şi-a revenit după unele crampe musculare. În acest fel foarte posibil ca selecţionerul să-i dea în continuare încredere puştiului Cristian Manea.
Prima noastră reprezentativă ar putea avea următoarea componenţă: Pantilimon - Manea, Grigore, Chiricheş, R. Raţ - Bourceanu, Pintilii - C.Matei, Tănase, Maxim - Marica (Raul Rusescu).