Stadionul: Bag Radkersburg din Austria
Au înscris: Kalachev (3), Sheshukov (44),Ben Yoo Soo (82)
FC Braşov: Iacob (46 Mutu)-Străuţ (46 Vagner),Oltean (46 Potecu), Machado (87 Dârstar),Cr.Ionescu (46 Tătar)-Iulian Popa (65 Păun), Mateiu (87 Dumbravă),D.Santos,Serginho-Enceanu (40 Danquah)-Fonseca (85 Boţia).Antrenor: Adrian Szabo.
Jucătorii : Marinescu,Buga şi Madeira au fost menajaţi.

În cel de-al treilea meci din cantonamentul sloven stegarii l-au susţinut în compania unei echipe puternice din campionatul Rusiei, FK Rostov ocupanta locului 13 la editia anterioară a campionatului.Din echipa rusească a făcut parte şi internaţionalul român Răzvan Cociş. Ruşi au provocat stegarilor al treilea insucces, cel mai drastic din perioada pregătirilor cu 0-3 (0-2).
Echipa de pe malurile Donului a preluat conducerea încă din min, 3 atunci când Kalachev a fructificat o pasă  după un atac colectiv. La numai câteva minute galben-negrii au beneficiat de un corner iar Sergiu Oltean  trimite cu capul de putin pe lângă poartă,ratând egalarea. Imediat Ricardo Machado îl imită pe Oltean şi din 6 m. trimite pe lângă poartă.
Cu un minut înainte de pauză Rusii şi-au mărit avantajul  după o incursiune a mijlocaşului Sheshukov,la numai trei minute după ce Serginho a trimis fulgerător la o palmă de vinclu portii adverse. Scorul final s-a stabilit în min, 82 când atacantul sudcoreeanYoo Soo Byung a profitat de o gresală a apărării şi înscrie pentru 0-3.

Greseli individuale au dus la înfrângere

Directorul general al stegarilor , Constantin Zotta s-a declarat, pe site-ul oficial al clubului brasovean, nemulţumit de greşelile personale ale jucătorilor, având în acelaşi timp dificultăţi în situatiile de a marca: „Am întâlnit o formaţie  deosebit de valoroasă dintr-un campionat foarte puternic. Scorul pare mult prea sever, însă faptul că primim goluri în urma unor greşeli individuale este o problemă pe care staful tehnic înpreună cu jucătorii  vor trebui să remedieze până la ora primului meci de campionat.Din păcate întâlnim dificultăşi şi la finalizare cu toate că realizăm ocazii de a marca la fiecare meci”.
Următorul meci se va disputa în această seară în compania echipei maghiare MFC Pecsi care a înlocuit formaţia ucraineană Arsenal Kiev care a fost initial programată.