Editia 8166 - 19 apr 02:13

Un jucător, acum antrenat de Mirel Radoi, plătit să facă un penalty

Autor:

Publicat la 24 februarie 2023

Dezvăluire surprinzătoare în presa portugheză. Fundaşul Alfa Semedo (25 de ani), care este acum elevul lui Mirel Rădoi la Al-Tai, ar fi fost plătit de Benfica pentru a aranja un rezultat. Totul se întâmpla în mai 2018, în ultima etapă din prima ligă portugheză. Alfa Semedo juca la Moreirense, iar publicaţia Record susţine că el ar fi fost plătit de Benfica pentru a provoca un penalty.Semedo "şi-a îndeplinit rolul" şi a făcut un henţ în careu. Astfel el a provocat penalty-ul din care Jonas a marcat în minutul 52.Benfica avea nevoie să termine sezonul pe locul secund, având în vedere că nu mai putea să o prindă pe FC Porto. S-a terminat 1-0 pentru Benfica, iar „Vulturii" au încheiat campionatul pe locul secund, cu 3 puncte peste Sporting, care a pierdut cu Maritimo. La egalitate de puncte cu Sporting, Benfica nu era avantajată. Astfel, Benfica a prins preliminariile Champions League. Miza era una enormă, dacă avem în vedere că Benfica a încasat, în acel sezon, 43 de milioane de euro din Champions League şi Europa League, competiţie unde a ajuns până în sferturi. Moreirense a terminat pe locul 15 şi nu nu a retrogradat.Totul este acum investigat, potrivit presei portugheze. Drept „recompensă", Alfa Semedo a fost cumpărat de Benfica după câteva săptămâni de la acel meci. Ulterior, fundaşul a fost împrumutat la Espanyol şi Nottingham Forest.