Un egal norocos, dar plin de învăţăminte!

Spectatori: 1500.
Au marcat: Chitu (min. 76) / Cristi Ionescu (min. 90)Spectatori: 1500
FC Braşov (antr. Adrian Szabo): A. Marinescu - Străuţ, Oltean, R. Machado, Rodrigues ( 84  Cr. Ionescu) - Păun, Santos, Mateiu, Tătar (68 I.Popa) - Dias (53 Fonseca) - Buga.
Săgeata (antr. Tibor Selymes): Panagopoulos - Peteleu, L. Munteanu, Fl. Popa, I. Filip II - N’Doye, Muzac - Florean, V. Dinu ( 81 Chiacu), Tigoianu ( Ilie Iordache) - M. Roman II (52 Chiţu).
Arbitru: Teodor Crăciunescu (Rm. Vâlcea). Asistenţi: Adrian Ghinguleac (Bucureşti) şi Petruţa Iugulescu (Târgovişte).
Avertismente: Oltean/ Fl. Popa, Roman, Iordache.
Eliminare: N Doye (90+1)

Start viu de meci cu ocazie mare Păun în chiar primul minut. Şutul său a fost însă respins de Panagopolous. Încet, încet, căldura toropitoare a devenit „adversarul” ambelor echipe, ea punându-şi amprenta pe condiţia fizică a jucătorilor. De aici şi jocul, unul presărat cu multe greşeli tehnice, lâncezit, fazele de poartă venind mai mult în urma fazelor fixe. Următoarea ocazie a venit târziu, în minutul 37, când centrarea lui Tătar a fost reluată pe lângă poartă de Buga. Între timp, băieţii lui Selymes au dat impresia că pot fi periculoşi, raidurile lui Tigoianu sau V.Dinu avertizându-i pe „stegari”. Repriza s-a încheiat periculos pentru braşoveni, „un- doi”-ul periculos dintre V.Dinu şi M.Roman fiind oprit suspect de steagul Petruţei Iugulescu. O repriză plictisitoare, influenţată e drept, şi de valoarea temperaturii ridicate, termometrele arătând 35 de grade. Actul secund a început la fel de haotic, Serginho a centrat ca în liga a doua portugheză (48), iar Buga, scăpat pe partea stângă a şutat afară, ca un debutant (50). Pe Davide Dias l-au „schimbat” cârceii, oarecum ciudat, era doar minutul 53. Păun a preluat cu dreptul şi a şutat din prima cu stângul, fază frumoasă, păcat că a tras peste poartă (55). Tot Păun, alături de Mateiu, a fost cel mai periculos jucător în minutele următoare. Mai întâi a trimis o centrare utilă, neajunsă de Buga, apoi a şutat sub bară, de unde a prins mingea grecul din poarta Săgeţii. Florean a ratat marea ocazie a Săgeţii la o gafă marca Oltean, dar şutul „marinarului” a fost respins de Marinescu (62). A urmat o fază hilară cum numai Teo Crăciunescu o poate „produce”. Înlocuitul Tigoian, a pătruns pe teren, cu acceptul arbitrului, după ce a primit îngrijirile medicale în afara terenului, spre hazul tribunelor (63). Finalul a găsit Braşovul preocupat de victorie în schimb ce oaspeţii solicitau tot mai des echipa medicală, tragerile de timp fiind evidente. Viorel Dinu a „căutat” colţul lung, şutând periculos, la o palmă de bară, iar apoi Florean a făcut o cursă magică, „distrându”se cu Oltean, dar Ilie Iordache şi-a bătut joc de fază. „Nefăcuta”, vorba lui „Gabello” s-a întâmplat în minutul 76. A centrat V.Dinu şi Chiţu a fost lovit de minge în picior. Balonul s-a dus lângă bară, pe lângă palma lui Marinescu, un gol norocos, dar anunţat, 0-1! Cristi Ionescu, introdus în al 12-lea ceas în locul inexistentului portughez de pe stînga, a salvat onoarea şi punctul Braşovului. El a executat impecabil o lovitură liberă de la 22 de metri şi a trimis la colţul scurt, 1-1 (90). Apoi a fost eliminat şi N Doye pentru un atac nesportiv. Fluierul final a găsit, pe bună dreptate, ambele tabere supărate, dar mai supărat a plecat de la stadion publicul. Braşovul are două echipe în liga 1, dar niciuna nu a adus încă bucurie suporterilor.