banner la cocos banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9773 RON

1 USD = 4.3756 RON

1 GBP = 5.7940 RON

1 XAU = 467.2986 RON

1 AED = 1.1913 RON

1 AUD = 2.7801 RON

1 BGN = 2.5448 RON

1 BRL = 0.7458 RON

1 CAD = 3.1510 RON

1 CHF = 5.3554 RON

1 CNY = 0.5997 RON

1 CZK = 0.1988 RON

1 DKK = 0.6666 RON

1 EGP = 0.0856 RON

1 HUF = 1.2211 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0674 RON

1 KRW = 0.3087 RON

1 MDL = 0.2542 RON

1 MXN = 0.2195 RON

1 NOK = 0.4153 RON

1 NZD = 2.5934 RON

1 PLN = 1.1597 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0531 RON

1 SEK = 0.4498 RON

1 TRY = 0.1139 RON

1 UAH = 0.1057 RON

1 XDR = 5.9305 RON

1 ZAR = 0.2319 RON

Editia 8404 - 17 apr 18:44

Un „braşovean get-beget” la CSM Corona Braşov. Bogdan Oancea spune că vrea să aducă în club normalitatea şi performanţa sportivă

Autor: George ALDEA

Publicat la 03 februarie 2025

Un „braşovean get-beget” la CSM Corona Braşov. Bogdan Oancea spune că vrea să aducă în club normalitatea şi performanţa sportivă

Primarul George Scripcaru a prezentat vineri, 31 ianuarie, noul director al Clubului Sportiv Municipal Corona. Astfel, începând din 1 februarie, Bogdan Oancea (foto) - doctor în ştiinţa sportului şi educaţiei fizice, profesor şi director de departament la Universitatea Transilvania, Facultatea de Educaţie Fizică şi Sporturi Montane - şi-a început mandatul, el fiind numit pe funcţia de director al CSM Corona prin dispoziţie de primar. În perioada următoare el îşi va desemna cei doi directori ajuncţi, unul care se va ocupa de activitatea sportivă, iar celălalt care va răspunde de administrarea clubului.

Format de Universitatea Transilvania din Braşov
Bogdan Oancea este braşovean, a absolvit Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport (cum se numea la acel moment, n.n.), din cadrul Universităţii Transilvania, după care în 2015 a dobândit titlul de doctor în Ştiinţa sportului şi educaţiei fizice. Este conferenţiar şi directorul departamentului de Performanţă motrică în cadrul acestei facultăţi, după ce în urmă cu câţiva ani, a fost prodecan.
Din 2019 este antrenor de baschet la mai multe cluburi braşovene CSU Braşov, ACS Transilvania Braşov, ACS Ralph Brasov şi preşedinte al Asociaţiei Judeţene de Baschet Braşov.
„M-am născut în Braşov, sunt braşovean get-beget, şi în toată această perioadă am avut legături strânse cu sportul  de performanţă, atât ca practicant, sportiv, apoi sportiv de performanţă, manager, antrenor, preşedinte şi chiar formator de cadre didactice de specialitate. Este o o poziţie care mă onorează şi care mă responsabilizează. În acelaşi timp, ţin să mulţumesc pentru încredere domnului primar şi Consiliului Local şi să îi asigur că, împreună cu echipa managerială care va fi stabilită în perioada care urmează, voi face tot ceea ce depinde de noi să aducem normalitatea şi performanţa sportivă, în regim de eficienţă, atât financiară, managerială, cât şi administrativă. O să urmeze o perioadă scurtă de analiză calitativă şi cantitativă, pe structurile componente al Clubului Sportiv Corona, şi, sunt convins, că veţi afla, în curând, multe lucruri bune despre activitatea sportivă a clubului”, a precizat Bogdan Oancea.

O nouă structură organizatorică, „bazată pe responsabilitate şi legalitate”
La rândul său, primarul Braşovului, George Scripcaru, a amintit că, după preluarea mandatului, a oprit „hemoragia de bani” de la Corona.
„Ştiţi bine transformările care au avut loc acolo, la această entitate, finanţată cu 12 milioane de euro de la bugetul local, adică din banii braşovenilor şi nu din altă parte. Iar aceşti bani trebuie să se răsfrângă asupra Braşovului într-o mare, mare măsură. Am stopat hemoragia de bani de la Corona, care a fost constatată de către Serviciul Audit al Primăriei. Am luat primele măsuri organizatorice care au fost necesare şi au fost recomandate prin acest audit. Am pus lucrurile la punct printr-o nouă structură organizatorică, bazată pe responsabilitate şi legalitate. Am parcurs o primă etapă, după care, cel care a fost numit astăzi, începând cu data de 1 februarie, va trebui să prezinte o strategie şi să ia măsurile care se impun pe activitate sportivă. Eu nu vreau să intru în acest domeniu pentru că nu îmi propun aşa ceva şi nu este rolul meu. De asta sunt oameni care să se ocupe de acest lucru”, a declarat primarul Braşovului.

Obiectivul municipalităţii braşovene: să aducă la Corona cei mai buni sportivi din judeţ
Pe de altă parte, George Scriocaru a anunţat că „vom încerca să asigurăm în 2025 finanţarea acestei entităţi pentru activitatea sportivă, în aşa fel încât să avem un parcurs bun. De noi depinde ce se va întâmpla. Îmi propun ca să ajungem într-o etapă bună din punct de vedere al relaţiilor cu tot ce este activitate sportivă în municipiul Braşov, cu toate cluburile, iar la Corona să facem în aşa fel încât să vină cât mai mulţi sportivi din judeţul Braşov şi din ţară, pentru că avem aceşti viitori sportivi”.
 
Corona Braşov va trebui să pregătească sportivi pentru FOTE 2027

 Tot vineri, George Scripcaru a anunţat că un obiectiv sportiv al CSM corona va fi pregătirea unor sportivi care să reprezinte România la Festivalul Olimpic al Tineretului European  (FOTE) din 2027, ediţia de iarnă, competiţie ce va fi găzduită de ţara noastră. „La Corona sunt resurse pentru a se forma sportivi care să ne reprezinte la FOTE 2027. Formarea acestor sportivi va fi o prioritate pentru Corona”, a anunţat primarul Braşovului.


 

+3 -6

Comentarii

'Lazar'

2025-02-03 10:20:50


'Faceti concursuri scolare la toate varstele si ramuri sportive .Cluburile sponsorizate de Primarie sa nu aiba decat cel mult 3 sportivi straini cu conditia sa fi fost campioni.'

'Florin'

2025-02-03 10:17:14


'Aceeasi lipsa de viziune, carpeala si folosirea clubului pe post de paravan ptr afacerile clientelei de partid, ca in fostii ani de mandat. Pe acest breloc, umil executant al ordinelor scripcaresti, nu-l recomanda nimic sa ocupe aceasta functie, mai ales ca, pana acum, s-a remarcat doar prin faptul ca e fiu\' lu\' tata.Din vara va urma potopul, cu sectii desfiintate, buget redus si vechea ciorba reincalzita numita tirca dand tarcoale clubului, ca o aparitie mesianica ptr vremuri grele. Suporterii stiu de ce (traiasca alocarile ieftine de case din patrimoniul public)!'

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie