banner promotional

Curs BNR

1 EUR = 4.9774 RON

1 USD = 4.3833 RON

1 GBP = 5.8304 RON

1 XAU = 464.4611 RON

1 AED = 1.1933 RON

1 AUD = 2.7957 RON

1 BGN = 2.5449 RON

1 BRL = 0.7714 RON

1 CAD = 3.1559 RON

1 CHF = 5.2813 RON

1 CNY = 0.6015 RON

1 CZK = 0.1993 RON

1 DKK = 0.6668 RON

1 EGP = 0.0860 RON

1 HUF = 1.2223 RON

1 INR = 0.0513 RON

1 JPY = 3.0556 RON

1 KRW = 0.3047 RON

1 MDL = 0.2538 RON

1 MXN = 0.2227 RON

1 NOK = 0.4191 RON

1 NZD = 2.6097 RON

1 PLN = 1.1646 RON

1 RSD = 0.0425 RON

1 RUB = 0.0530 RON

1 SEK = 0.4526 RON

1 TRY = 0.1141 RON

1 UAH = 0.1048 RON

1 XDR = 5.9383 RON

1 ZAR = 0.2318 RON

Editia 8716 - 04 aug 22:06

Un braşovean conduce un mall de 145 de milioane de euro în Germania

Autor:

Publicat la 16 octombrie 2015

Alexandru Gavriliu a ajuns la această performanţă la doar 34 de ani.

Un braşovean conduce un mall de 145 de milioane de euro în Germania
Alexandru Gavriliu (foto), un braşovean de 34 de ani, care şi-a început cariera în industria hotelieră, conduce de mai bine de câţiva ani centrul comercial Glacis-Galerie din oraşelul german Neu-Ulm. El a ajuns aici după ce a condus mall-ul DEZ din Kassel, un oraş de circa 200.000 de locuitori din centrul Germaniei.
Gavriliu a ajuns în aprilie 2008 să lucreze în cadrul mallului din Germania după o perioadă de aproape doi ani petrecută în cadrul grupului Continental Hotels, deţinut de Radu Enache, unde a avut atribuţii în gestionarea veniturilor şi analiza pieţei. Cum a fost făcut pasul spre poziţia de mall manager? „Orice angajat dintr-un hotel trebuie în primul rând să îndeplinească un criteriu principal: amabilitatea şi deschiderea către client. Aceleaşi calităţi trebuie să le ai şi ca mall manager. Aici însă clienţii nu sunt numai vizitatorii mallului, ci şi chiriaşii, cei care plătesc chiria şi implicit salariul meu, şi investitorul, cel care a dat banii pentru proiectul respectiv şi în acelaşi timp cel care ne-a însărcinat pe noi să ne ocupăm de managementul mallului. În al doilea rând, un center manager, la fel ca un hotel manager sau un event manager trebuie să fie un bun organizator”, explică Gavriliu asemănările dintre cele două profesii. Gavriliu este absolvent de ASE, în Bucureşti, şi a realizat studii postuniversitare în Germania (Frankfurt) şi Elveţia (Lucerna), vorbind atât germana şi engleza, la un nivel avansat, cât şi franceza şi italiana, la un nivel mediu. Centrul comercial Glacis-Galerie din sudul Germaniei a fost cumpărat pentru 145 de milioane de euro de CBRE Global Investors, jucător internaţional din piaţa de investiţii în real estate, potrivit propertymall. com. Mallul de 27.000 de metri pătraţi deschis în luna martie a acestui an a fost dezvoltat în urma unei investiţii de 130 de milioane de euro de companiile Procom şi OFB, ceea ce înseamnă că cei doi foşti proprietari au rămas cu un profit de circa 15 milioane de euro în urma vânzării. 
 
Diferenţe între mall-urile din România şi Germania
Faptul că nemţii sunt un popor pragmatic se poate observa şi din diferenţele între mallurile locale şi cele din Germania. Astfel, în timp ce proiectele din România sunt considerate şi locuri de promenadă şi socializare, alternativă pentru petrecerea timpului liber la cinematograf, biliard sau în locurile de joacă pentru copii, în Germania mallurile sunt destinate aproape exclusiv cumpărăturilor, motiv pentru care programul este mult mai strict.
Acest lucru poate fi considerat un dezavantaj pentru clienţi, dar respectă mai mult viaţa personală a angajaţilor. „Puţini ştiu, dar mallurile în Germania au un program strict, 9:30 - 20:00, iar duminica este închis. Astfel, cumpărătorii sunt obligaţi să-şi facă cumpărăturile în acest interval orar. O altă diferenţă ar fi că în mallurile din Germania nu există cinematografe şi zonă de distracţie. Motivaţia: costurile suplimentare mult prea mari”, spune Gavriliu.
+1 -0

Comentarii

nu este nici un comentariu

Adaugă un comentariu

(nu va aparea pe site)
loading

Din aceeași categorie

banner promotionalbanner promotionalbanner promotionalbanner promotional